Şansal Büyüka: Erol Bulut bu mahkum anlayışla görevde kalamaz

Fenerbahçe'nin Galatasaray'a yenilip üstüne Türkiye Kupası'nda Başakşehir'e elenmesi suları biraz bulandırdı. Şampiyonluk yarışında hala 48 puanla Fenerbahçe ve Galatasaray ile aynı puanda olan Fenerbahçe'de konu, oynanan 'mahcup futbol.' Milliyet yazarı Şansal Büyüka da bu konuyla ilgili yazdı.

10 Şubat 2021, Çarşamba 15:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fenerbahçe’nin hocası Erol Bulut, büyük-küçük demeden her maçta topu % 60-70 rakibe teslim ederek başarıyı yakalayamaz, hedefe varamaz. Açık konuşalım, bu anlayışla görevde fazla kalamaz. Fenerbahçe her maç bunu yapıyor. Mahkum oynuyor, baskın oynamıyor. Hücumdan çok, savunma önlemleri alıyor. Oysa herkes bilir ki, her büyük takım gibi Fenerbahçe önlem almaz, önlem aldırır. Erol Hoca, bu anlayışı daha kavrayamadı. Fenerbahçe’de güçlü ve hızlı bir oyun yaratamadı.

Galatasaray maçı öncesi Fenerbahçe’nin 30 yıllık Divan üyesi, sevgili dostum Yalçın Altınsoy ile konuşuyordum, “Kazanıyoruz ama mahkum oynuyoruz, mahcup oluyoruz” dedi.
“Mahcup olmak...” Futbolun dilinde bu tanımlamayı ilk defa duyuyorum. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Sportif Direktör Emre Belözoğlu, Erol Hoca bilsin ki, Fenerbahçeli kazandığı maçtan sonra bile bu “mahcup futbol”dan mutlu değil...

Mesut Özil, Almanya Milli Takımı’nda Müller, Klose ve benzeri santrforların önüne top atıyordu. Fenerbahçe’de Cisse’nin, Samatta’nın, Valencia’nın önüne atacak. Dünya Şampiyonu Almanya’ya saha içi patronluk yapmış Mesut’u alıyorsun, bir büyük santrfor almıyorsun. Ne büyük ve anlaşılmaz bir çelişki bu...
Fenerbahçe’nin 2013-14 yılında kazandığı tarihin en erken şampiyonluğunda hücumda ve gol bölgesinde “Mahşerin dört atlısı” vardı. Sağda Kuyt, merkezde Emenike, solda Sow... Çoğu zaman Emenike’nin yanında Webo...

Her maç yakıp, yıkıp geçtiler. Rakip savunmaların başına bela gibi çöktüler. Gol attılar, attırdılar. Ele-avuca sığmadılar. Fenerbahçe’ye o şampiyonluktan sonra, geçen yıl oynayan Vedat Muriqi dahil, birinci sınıf santrfor gelmedi. Hep ikinci sınıf, hatta bazen üçüncü sınıf santrforlar oynadılar. Tabi oynayamadılar, başarılı olamadılar, katkı sağlayamadılar. 

Fenerbahçe’nin santrforu dediğinizde, taksimetreyi 20 golden açacaksınız, sonra üstüne koyacaksınız. Fenerbahçe’ye 7 yıldır böyle bir santrfor gelmedi. Fenerbahçe 7 yıldır şampiyon olamıyor. Rastlantı mı bu? Bana göre değil... Santrforun yoksa, işin zor. Futbol affetmez.

Milliyet

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beşiktaş Yusuf Barası ve Şefik Abalı ile ilgileniyor