Sapyoseksüel misiniz? Sapyoseksüellik nedir?

Sapyoseksüellik son zamanlarda en çok merak edilen konulardan bir tanesi haline geldi. Akıllı veya zeki sözcüğünün latincesi olan "sapien" ile "sexualis"in birleşmesinden oluşan sapioseksüalite yani sapyoseksüel nedir, sapyoseksüel olduğunuzu gösteren işaretler nelerdir gibi soruların cevapları bu haberde...

27 Ekim 2018, Cumartesi 14:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Zekadan hoşlanma durumu

Zekadan hoşlanma durumu

Sapyoseksüel, akıllı veya zeki sözcüğünün latincesi olan "sapien" ile "sexualis"in birleşmesinden oluşan bir kelimedir. Sapyoseksüelliğin basit olarak tanımından bahsetmek gerekirse ikili ilişkilerde kişinin "Ben onun beynini seviyorum" cümlesiyle özetleyebiliriz. Sapyoseksüel kişiler genellikle entelektüellikten, zekadan ve zekice yapılan espirilerden hoşlanan kişilerdir.

Bu durum aynı zamanda partnerinin tam anlamıyla zekâsından etkilenmesi durumu olarak da tanımlanabilir.

Sapyoseksüel kişiler, fotoğrafınızdan daha çok onunla konuşma tarzınıza hatta mesajlaşmalarınızdaki dil bilgisi kurallarına, kültür düzeyinize bakarlar. Ayrıntıcılık, mükemmeliyetçilik sapyoseksüel kişiler arasında oldukça yaygındır. 

Sapyoseksüel olduğumuzu nasıl anlarız?

Sapyoseksüel olduğumuzu nasıl anlarız?

Düşünün bir ilişkiye başlamak üzeresiniz, bu ilişkinin bir bar ortamında mı yoksa bir kitap evinde mi gerçekleşmesini isterdiniz? Sapyoseksüeller genellikle tercihlerini kültürel ortamlardan yana kullanırlar. Sapyoseksüellere göre ortamın eğlencesinden daha çok kültürel olması önemlidir. 

Sapyoseksüellere göre özellikle ilk buluşmalardaki konuşmalar çok önemlidir. Genellikle ilk kez bir araya geldikleri insanlarla ilk olarak iş hayatı ile ilgili konuşurlar. Kesin olan fikirlerini bastıra bastıra anlatmayı tercih ederler. 

Sapyoseksüel kişiler genellikle konuştukları insanlarla fikir alışverişine girmeyi çok seveler. Karşısındakinin sorularına hazır cevapları bulunur. İfadesi güçlü ve espiri yeteneğini beğenen kişilerdenseniz sapyoseksüel olduğunuzu düşünebilirsiniz. 

Popülerlikten uzak şeyleri severler

Popülerlikten uzak şeyleri severler

Sapyoseksüel kişiler popüler olan şeylere çok az ilgi duyarlar. Onlar trend ve popüler olanları değil, kimsenin bilmediği ve henüz görmediği şeyleri beğenmeyi severler. Sapyoseksüeller popüler olan her şeyi akıl ve mantık çerçevesinden geçirmeye bayılırlar.

Sapyoseksüel kişiler bu sorunun cevabına net olarak dil bilgisi kurallarına dikkat eden bir kişi olarak cevap verirler. De ve da’ları doğru bir şekilde kullanan, umulmadık kelimelerle devrik cümleler kurabilen birisi sürekli selfie çekip yollayan birisine göre daha çekici geliyorsa siz de sapyoseksüelsiniz demektir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Boşanmanın sebepleri neler olabilir?