Şarap etkinliğinin iptaline protesto

Şarap etkinliğinin iptaline protesto

İzmir'in Foça İlçesi'nde, 20 Temmuz Cuma günü yapılacağı duyurulan 'Zamanın İçinden Akan Şarap' etkinliğinin Ramazan ayı nedeniyle iptal edilmesi, ilçedeki bazı sivil toplum kuruluşu ve çevreler tarafından protesto edildi. Etkinliğinin bir içki içme, kafa çekme etkinliği değil, kültürel faaliyet olduğu dile getirildi

20 Temmuz 2012, Cuma 19:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kokoloz Kafe’de toplanan Cumhuriyet Kadınları Foça Şubesi, İşçi Partisi Foça İlçe Başkanlığı, Çevre Dostları Derneği ile Slow Food Foça Zeytindalı Grubu temsilcileri ile Uluslararası bağcılık çalışmaları ve Foça Karası üzümlerini tekrar hayata geçirmesi ile tanınan Volkan Sucukçu’dan oluşan 15 kişilik grup, etkinliğin iptal edilmesine basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Grup adına açıklamayı okuyan Volkan Sucukçu, ’Zamanın İçinden Akan Şarap’ etkinliğinin bir içki içme, kafa çekme etkinliği değil, kültürel bir faaliyet olduğunu söyledi. Sucukçu, Foça gibi Türkiye’nin en batısında yer alan bir kentin restoranlarında isteyenlerin her akşam istediği kadar içkisini içtiğini, diğer yandan ibadetini yapmak isteyenlerin de dilediği gibi ibadetlerini yaptıklarını, kimsenin inancı ve yaşamına müdahale edilmeyen bu hoşgörü kentinde bu etkinliği düzenleme nedeninin batılıların Foça’ya teşekkür etmek amacıyla bir vefa konseri vermek istemeleri olduğunu söyledi.

İptalin, cehalet ve mahalle baskısının örneği olduğunu iddia eden Sucukçu, "Biz Foça’da görevli sivil toplum kuruluşları ve kurumlar bu olayı şiddetle kınıyoruz. Foça halkının da bu konudaki telin ve protestolarını bekliyoruz" dedi.

Volkan Sucukçu, Foça Belediyesi’nin etkinliğin zamanlaması ile ilgili konu nedeniyle yabancı konuklardan özür dilediğini, etkinliğin ramazan ayı sonrası 20-30 Ağustos tarihleri arasında uygun bir günde yapılacağını sözlerine ekledi.

Seyfi GÜL/ FOÇA,(İzmir),(DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul Valisi Yerlikaya: Hedef mavi kategori