Saray Halı ve Saray Çiftliği için konkordato talebi

Saray Halı ve Saray Çiftliği için konkordato talebi

Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından Necati Kurmel’in kurduğu Saray Halı ve Saray Çiftliği için konkordato talep edildi. Söz konusu iki şirketin yanı sıra, aralarında Necati Kurmel’in de olduğu 4 kişinin de konkordato kapsamına alınması talep edildi

10 Kasım 2018, Cumartesi 13:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mali darboğaz yaşayan şirketlerin, ‘nefes’ almasını sağlayan konkordatoya, iş insanı Necati Kurmel’in şirketleri için başvuruldu. Yarım asırlık Saray Halı A.Ş. ile çiftliklerinde 25 bin büyükbaş hayvan bulunan Saray Çiftliği (Saray Tarım Hayvancılık A.Ş.) ile,Necati Kurmel, Setenay Kurmel, Birant Kurmel ve Yunus C. Karaca için konkordato talep edildi.

MALİ DENGE BOZULDU

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan konkordato başvurusunda; ekonomideki dalgalanmanın, şirketlerin mali dengesini bozduğu kaydedildi. Konkordato kararı verilmesi halinde söz konusu şirketlerin, faaliyetlerine etkin bir biçimde sürdürebileceği kaydedildi.

İş insanı Necati Kurmel, Türkiye'nin en zengin isimleri listesinde yer alıyor.

DEVLER ARASINDA

Konkordato talebinde bulunulan her iki şirket de kendi sektörlerinin önde gelen oyuncuları konumunda. 1972 yılında kurulan Saray Halı’nın ürünleri Türkiye genelinde bini aşkın mağazada satılıyor.

Kayseri ve Adana’da tesisleri bulunan Saray Çiftliği, Avrupa’nın en büyük çiftliklerinden biri. 20 yıl önce kurulan çiftlikte, büyükbaş hayvan besiciliği yapılan tesislerde, süt ürünleri üretimi de yapılıyor. Anılan şirketlerin kurucusu Necati Kurmel ise Ekonomist Dergisi’nin son araştırmasına göre, Türkiye’nin en zengin 100 ailesi listesine girmişti.

Saray Halı ve Saray Çiftliği adına konkordato davası açan şirket avukatı herhangi bir açıklamada bulunmak istemedi. Konu ile ilgili ulaşılmaya çalışılan iş insanı Necati Kurmel’den ise dönüş olmadı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Zorunlu Deprem Sigortası'nda değişiklik! Azami teminat tutarı yükseltildi