Sarıgül'den Türk ve Baydemir'e taziye ziyareti

İstanbul Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ağabeyini kaybeden Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Başkanı Ahmet Türk ile annesini kaybeden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e taziye ziyaretlerinde bulundu

29 Eylül 2013, Pazar 18:42
A A

Mardin’e uçakla gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın ve beraberindeki heyetle Derik İlçesine bağlı Gündoğdu köyünde kurulan Türk ailesinin taziye çadırını ziyaret etti. Sarıgül ve beraberindeki heyeti, Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Başkanı Ahmet Türk karşılarken, kendilerine mırra ikram edildi. Ahmet Türk’ün vefat eden ağabeyi Tomir Türk için taziyelerini bildiren Sarıgül, taziyeden ayrılırken yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Sayın Ahmet Türk abimize taziye için buradayız. Bir kez daha başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun. Allah’ım taksiratını affetsin. Bu gün burada gördüğüm yurttaşlarımızın olağan üstü ilgisi, Ahmet Türk ailesinin ne kadar sevildiğini gösteriyor. Vermeden almak Allah’a mahsustur. Türk ailesi sevgi üzerine hemşerileri arasında, Türkiye’de, sevgi üzerine dünyalar kurmuş bu taziyede bir kez daha bunu gördüm."

’PAKET İNŞALLAH HERKESİ KUCAKLAR’

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye önemli günlerden geçtiğini, yarın önemli bir paketin açıklanacağını belirterek şöyle konuştu:
"Açıklanacak olan bu paket, demokrasi adına, barış adına, özgürlükler adına, bireyin mutluluğu adına inşallah ve inşallah bütün ulusumuzu, bütün yurttaşlarımızı kucaklayan bir paket olur. Tabi gönül arzu ederdi ki bu paket açıklanmadan önce parlementoda grubu bulunan bütün siyasi partiler, bütün sivil toplum kuruluşlarıyla görüşülerek bu paket hazırlansın. Yarın paket açıklanacak. Ama, pakette ne olduğunu sadece iktidar partisi bilmekte. Oysa böylesine önemli konularda senin açıkladığın paket, benim açıkladığım paket olmaz. Bu paket, bütün demokrasiyi kapsaması lazım. Bu paket açıklandığı zaman AK Parti’ye, CHP’ye, MHP’ye, BDP’ye oy veren yurttaşlarımız herkes demeli ki; ’evet bizim düşündüğümüz paket bu paket, demokrasi de barış da özgürlük de bu paketin içinde var’. Çünkü, benim kendi anlayışım böylesini önemli konularda kesinlikle iç politika hesabı yapılmamalı, böylesine önemli konularda kesinlikle oy hesabı yapılmamalıdır. Bu paket açıklandığı zaman Laz, Boşnak, Arap ve Kürt yurttaşlarda, bütün ulus demeli ki ’evet bizim arzu ettiğimiz paket açıklandı’. Bu pakette senin görüşün, benim görüşüm olmaz, isterdim ki herkesin görüşü olsun ve bütün ulusun görüşü olsun."

’SEVGİ KAZANSIN’

Gazetecilerin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın verdiği ilanlar ile ilgili sorusu üzerine Sarıgül, "Ben arzu ediyorum ki İstanbul’da sevgi kazansın, Mardin’de, Şırnak’ta, Batman’da, Trabzon’da, Rize’de, Artvin’de, İzmir’de, Mersin’de, Sinop’ta, Kastamonu’da, Trakya’da da sevginin kazanmasını istiyorum. Benim bütün arzum İstanbul’da sevgi kazanacak, Türkiye’de sevgi kazanacak, İstanbul’da ötekisi olmayan bir sevgi kazanacak. Daha sonra Türkiye’de bütün yurttaşlarımız birbiriyle kucaklaşacak" dedi.

KARDEŞ ÖCALAN’LA KARŞILAŞTI

Mardin’den sonra Diyarbakır’a gelen Şişli Belediye başkanı Mustafa Sarıgül, annesini kaybeden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in Hevedanlılar taziye evindeki taziyesine gitti. Kapıda Baydemir tarafından karşılanan Sarıgül daha sonra dua ederek, taziyelerini bildirdi. Sarıgül, taziye evinde iken taziye ziyaretine Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın da geldiği görüldü. Öcalan ve Sarıgül’ün taziyede tokalaşmamaları ve karşılıklı koltuklarda oturmaları dikkat çekti. Öcalan’ın gelmesinin hemen ardından Mustafa Sarıgül ve beraberindekiler Osman Baydemir ile vedalaşarak taziye evinden çıktı.

’HİZMET ADAMIYIM’


Mustafa Sarıgül, CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olup olmayacağı ile ilgili bir soru üzerine, kendisinin hizmet peşinde olduğunu, koltukların kendisine güç vermediğini, önce Allah, sonra yurttaşın taktir duygusunun kendisine güç verdiğinisöyledi. Sarıgül, "Ben hizmet erbabıyım. Hayatım boyunca kibirlenmedim, böbürlenmedim, hep mütevazı olmaya önem gösterdim. Koltuklar bana güç vermez, ben hizmet adamıyım. Hiç bir parti ayırımı yapmam. Önümüzdeki günlerde bakalım. herşey hayırlısı herşey alın yazısıdır" diye konuştu.

Felat BOZARSLAN- Mehmet Ali DİNLER / DİYARBAKIR- MARDİN, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.