Sarımsak tüketmek için 9 neden

Türk mutfağının baş tacı sarımsak, lezzetinin yanı sıra sağlığa olan faydalarıyla da dikkat çekiyor. Yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve soslarda verdiği o harika lezzetle sarımsağa bayılırız. Sarımsağın verdiği lezzet dışında sağlığımıza olan faydaları da saymakla bitmiyor. Sarımsak neye iyi gelir? Sarımsağın faydaları neler? İşte sarımsak tüketmek için 9 neden.

05 Ağustos 2020, Çarşamba 10:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve soslarda verdiği o harika lezzet ile sarımsağa bayılırız. Sarımsağın kendine has kokusundan ve tadından allisin adlı madde sorumludur. Sarımsağın içerisinde bulunan allisin maddesi yüzyıllardır hastalıklara karşı insanlığı koruduğu biliniyor.

Tansiyonu çok düşük olan kişiler, sarımsak alerjisi olanlar ve mide rahatsızlığı çekenler dışında herkesin sarımsağı güvenle tüketebileceğini belirten Beslenme Uzmanı İpek Ağaca, sarımsağın faydalarını anlattı.

1-Vitamin ve mineral kaynağı

1-Vitamin ve mineral kaynağı

Sarımsak yaklaşık 30 adet sülfür bileşiği, çeşitli enzimler ve amino asitler, flavonoidler mineraller, A vitamini, B ve C vitaminleri içermektedir.

2-Bağışıklık sistemini düzenliyor

2-Bağışıklık sistemini düzenliyor

Sarımsak, prebiyotik özellikteki bir besindir. Yani prebiyotikler dediğimiz; vücut için faydalı bakterilerin etkinliğini ve sayısını artırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla sarımsak, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesi özelliğinden dolayı sarımsak düzenli tüketilmelidir.

3-Sindirim dostu

3-Sindirim dostu

Hem vitaminler, mineraller ve diğer zengin besin içeriğinden dolayı hem de prebiyotik özelliğinden dolayı sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

4-Kolesterolü düşürüyor

4-Kolesterolü düşürüyor

Sarımsak kolesterol problemine de iyi gelmektedir. Kandaki iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) ve trigliseridi düşürmektedir.

5-Tansiyon düşürücü

5-Tansiyon düşürücü

Tansiyonu yüksek olan kişiler de sarımsağı düzenli tüketmeye çalışmalıdır; çünkü sarımsak tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.

6-Kanserle savaşıyor

6-Kanserle savaşıyor

Kansere karşı da koruyucudur. Yapılan bilimsel çalışmalari düzenli sarımsak yiyenlerin sarımsak yemeyenlere oranla mide kanserine yüzde 50 daha az yakalandığı göstermiştir.

7-Damar sertliğine iyi geliyor

7-Damar sertliğine iyi geliyor

Damar sertliği sorununa karşın sarımsak iyi bir koruyucudur.

8-Kan şekerini dengeliyor

8-Kan şekerini dengeliyor

Kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı rol oynar.

9-Toksinleri uzaklaştırır

9-Toksinleri uzaklaştırır

Sarımsak sigaranın, kirli hava koşulları ve çeşitli kimyasalların vücuda verdiği zararlı etkilerin giderilmesi içinde çok önemli. Vücutta biriken toksinlerin atılmasında yardımcı görev alır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yıllara meydan okuyup her yaşta genç kalmanızı sağlayacak 10 yöntem