Sarımsak ve domuz eti yiyenler giremiyordu

Isparta'nın Yalvaç ilçesindeki Men Kutsal Alanı ve Men Kültü'nde bu yıl yapılan kazılarda adak steller bulundu

25 Şubat 2018, Pazar 20:58
A A
ÇOK SAYIDA SİKKE GEÇİRİLDİ

ÇOK SAYIDA SİKKE GEÇİRİLDİ

Alanda ilk kazının 1920 yılında ABD'li arkeolog Ramsey tarafından yapıldığını hatırlatan Prof. Dr. Özhanlı, "Bu yılki çalışmalarda tapınağın etrafını çevreleyen Temenos duvarının doğu kısmı tamamen temizlendi ve kaldırıldı. Temizlenen alanda çok sayıda adak steli parçaları ve özellikle Temenosu çevreleyen zemininde çok sayıda sikke ele geçirildi.

Bu sikkeler bizim için oldukça önemliydi çünkü MS 340- 360 yıllarına tarihlendirilmektedir. Böylelikle biz tapınağın son kullanım evresinin son pagan imparator olan Julian dönemine kadar devam ettiğini ve 395 yılı itibariyle tamamen bittiğini görüyoruz" dedi.

'ANADOLU'DA VE DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK'

'ANADOLU'DA VE DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK'

Men Tapınağı'nın Özellikle tapınağın güney duvarında tamamen adak stelleriyle bezenmiş olan kabartmalara baktığımızda buraya gelen hacıların ya da adak ve dilekte bulunanların yapmış olduğu adak stellerinin 1, 2, 3 ya da 4 hilalden oluşan, adayan kişi sayısı kadar hilal betimlendiğini görüyoruz ki bu duvarın bir benzeri başka bir yerde bulunmamakta" diye konuştu.

SARIMSAK VE DOMUZ ETİ YİYENLER GİREMİYORDU

SARIMSAK VE DOMUZ ETİ YİYENLER GİREMİYORDU

Şu ana kadar bulunan yazıtlardan elde ettikleri verlere dayanarak ellerinde bazı ritüeller bulunduğunu, bunlardan en önemli 2 şeyin ise tapınağa sarımsak ve domuz eti yiyenlerin giremediği  belirten Prof. Dr. Özhanlı, Men Tapınağı'nda yapılan kazı çalışmalarında bilim dünyasına çok önemli veriler olduğunu söyledi. 

'TANRIÇA HEKATE'NİN TAPINAĞI DA BURADA'

'TANRIÇA HEKATE'NİN TAPINAĞI DA BURADA'

Bu tapınak oldukça önemli çünkü Antiokheia'da daha sonra Hristiyanlıkla birlikte tekrar yeniden can bulan, öbür dünya inancına yönelik köpek kurban etme adakları ya da ritüellerinin tekrar Hekate ile başlamış olduğunu biliyoruz. Hekate'nin kutsal hayvanı köpektir. Bu yüzden Antiokheia'da ele geçen sikkeler ve bu yıl da açığa çıkarmış olduğumuz heykellerde Hekate ve onun kutsal hayvanı birlikte görülmekteydi" dedi.

'MYRON'UN BİR APOLLON HEYKELİNİN ORİJİNAL BİR KOPYASI'

'MYRON'UN BİR APOLLON HEYKELİNİN ORİJİNAL BİR KOPYASI'

Tanrı Apollon, Tanrı Hermes ve ana tanrıça Kibele'nin yer aldığı eserlerin bulunduğuna işaret eden Prof. Dr. Özhanlı, "En önemli eserlerimizden birisi ise Tanrı Apollon heykeli. Bu eser MÖ 450'li yıllarda Atina'da yaşamış olan ve klasik dönemin en büyük heykeltıraşlarından Myron'un bir Apollon heykelinin orijinal kopyası. Helenistik ve Roma döneminde yapılmış örnekleri de bulunmakta. Bu da bize Men Tapınağı'nda özellikle Geç Helenistik ve Roma döneminde heykeltıraşlık eserlerinin yaygın olduğunu ve buradaki kült alanında kullanıldığını göstermektedir" diye konuştu.

Men Kutsal Alanı'nda çok sayıda kaçak kazı izine rastlandığına da değinen Prof. Dr. Özhanlı, bu kazıların doğaya ve kültüre büyük tahribat yaptığını, bunların önlenmesi için acil tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.