Şarköy halk pazarına alınmayan Keşan esnafından, belediye önünde protesto

Şarköy halk pazarına alınmayan Keşan esnafından, belediye önünde protesto

Şarköy halk pazarına alınmayan Keşan esnafından, belediye önünde protesto

04 Haziran 2021, Cuma 16:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Nuri ÇAĞLAR/ŞARKÖY (Tekirdağ),(DHA)-TEKİRDAĞ’ın Şarköy ilçesinde bugün kurulan ve Edirne’nin Keşan ilçesinden gelerek pazaryerinde tezgah açmak isteyen esnafa, zabıta ekiplerince izin verilmedi. Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman ile pazarcılar, Şarköy Belediyesi önünde durumu protesto ederek, basın açıklaması yaptı.

Koronavirüs  nedeniyle zor günler geçiren Keşanlı pazarcı esnafı, dün Şarköy’de kurulan pazarda tezgah açmak istedi. Şarköy Belediyesi zabıta ekipleri, koronavirüs tedbirlerini bahane göstererek, Keşanlı esnafın tezgah açmasına izin vermedi. Pazarcılar, Şarköy Belediyesi önünde durumu Keşanlı esnaflar ekmeğinin peşinde yazılı döviz açarak, ‘başkan dışarı’ ve ‘ekmekle oynama’ sloganları attı. Polis ve zabıta ekipleri de beledi binası önünde güvenlik önlemi aldı. Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman ise belediye önünde basın açıklaması yaptı.

‘ŞARKÖY BELEDİYESİ BİZE BİLGİ VERMEDİ’

Hasan Kocaman, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var ve yetkililere seslenerek, “Hepinizin bildiği üzere yaklaşık 15 ay önce bir virüs belası çıktı. Bununla birlikte hayatımızda bazı kısıtlamalar oldu. Bu yasakların uygulanmasında valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler önlemler almak zorunda kaldılar. Buna ilçelere dışarıdan gelen esnafın gelmesi yasağı da geldi. Tabii ki insan hayatı ve sağlık her şeyden önemlidir. Fakat yasaklar esnetildi, il ve ilçe pazarlarına gidiş-gelişler başlatıldı. Bizde oda üyelerimizin gittiği il ve ilçelerde belediyelerle görüşmeler yaparak pazarlarına gidip, tezgah açmaları için izinler aldık. Fakat Şarköy Belediyesi’yle yaptığımız görüşmelerde çalışma yaparak, bize bilgi verecekleri yönünde geri dönüş oldu. Daha sonra bizde zamana bıraktık” dedi.  

Şarköy Belediyesi’nden kendilerine hiçbir geri dönüş yapılmadığını ve tezgah yerlerinin Tekirdağ, Malkara ve İstanbul’dan gelen pazarcılara verildiği yönünde bilgiler aldıklarını ifade eden Kocaman, “Israrla aramamıza rağmen bize bilgi vermediler. Bizde insanız, Bizim de sorumluluklarımız var. Ödemekle yükümlü olduğumuz borçlarımız var. Biz burada ekmeğimizi kazanamazsak hayatımızı hiçbir şekilde idame ettiremeyiz. Bizler bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Vergimizi veriyoruz. Büyük yükümlülüklerimizi yerine getirmemize ve burada yerlerimiz olmasına rağmen tezgah açmamıza ve ticaret yapmamıza engel olunuyor. Belediye başkanından ve yetkililerden bir çözüm önerisi bekliyoruz. Yıllarca beraber karşılıklı alışveriş yaptık. Şimdi ne oldu da bu dayatmalar yapılıyor? Biz bu pazara 35-40 yıl emek verdik. Dededen torununa kalan tezgah yeri var burada. Bu insanların durumu ne olacak? Zaten zincir marketler ve e-ticaretle savaş veriyoruz. Birlikte el ele vereceğimize, birbirimize köstek olmaya başladık. Bizlerle ilgili kararlar alınırken, bizlerden de fikir alınsın” diye konuştu.

Pazarcılar, protestonun ardından dağıldı.

‘BİZ KİMSENİN EKMEĞİYLE OYNAMIYORUZ’

Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var ise yaptığı açıklamada, “Biliyorsunuz Covid-19 nedeniyle dünyada ve ülkemizde 15 aydır Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı'nın ve valiliklerin pandemi kuralları kapsamında pazaryerlerinin kapatılması mesafe kurallarına uyarak yoğunluk olmayacak şekilde tekrar açılması nedeniyle esnafımız zor günler geçirdi. İlçemizin kapalı ve açık pazaryeri olmadığı için sokak aralarına Cuma ve Salı günleri pazar kurulumu yapılıyor. Kapasite olarak yeterli olmuyor. Yeni pazaryeri yapımı için belediye meclisinden kararı çıkardık projeler bitti. Yeni pazaryeri yapımı bittiğinde sorun ortadan kalkacak. Biz pazarcı esnafla görüşmeler yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde yine yapacağız. Biz kimsenin ekmeğiyle oynamıyoruz. Bu sorun sadece bizim ilçemizde yaşanmıyor. Bu sorun pazarcı esnafıyla sınırlı değil tüm esnaflarımız pandemi süresince sıkıntılı günler yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Demir kapıya kafası sıkışan köpek kurtarıldı