Sarkozy'den 'yıkılmadım' duruşu

Sarkozy'den 'yıkılmadım' duruşu

Son olarak 'hilekâr' suçlamasıyla karşı karşıya kalan Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün akşam muhalefetteki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) olağanüstü genişletilmiş genel idare kurulu toplantısına gelişinde 'kahraman' gibi karşılandı

09 Temmuz 2013, Salı 10:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Nicolas Sarkozy, toplantıda adeta gövde gösterisi yaptı. Televizyon haber kanalları Sarkozy'nin toplantıya girişini canlı yayınla izleyicilerine aktardı. UMP'nin önde gelen isimleri, "Nicolas, Nicolas" şeklinde slogan atarak eski cumhurbaşkanını binanın önünde karşıladı.

ZAFER KAZANMIŞ GİBİ TOPLANTIYA GİRDİ

Fransız basını, toplantının Sarkozy için adeta ‘gövde gösterisine’ dönüştüğünü belirtirken, Sarkozy'nin seçim zaferi kazanmış gibi toplantıya giriş yaptığı yorumunu yaptı. Toplantıya UMP üyesi milletvekilleri, senatörler, Avrupa Parlamentosu üyeleri ve belediye başkanları katıldı.

'SİYASETE TEKRAR GİRMEMELİ'

Fransız basını, Sarkozy'nin uzun bir süre sonra bu toplantıya katılmasını, ''siyasete geri dönme hazırlığının bir adımı'' olarak yorumladı. Sarkozy'ye yakın siyasetçiler, eski cumhurbaşkanının politikaya dönme konusunda daha kesin kararını vermediğini söylese de basın yayın organları bu görüşe katılmıyor.
Fransız basını, toplantıda partinin finansmanı konusunun da masaya yatırılacağını yazdı. Yüksek Seçim Kurulu, bir önceki seçim kampanyasında UMP'nin usulsüzlük yaptığı görüşüne varmış ve hazineden partiye yapılan 11 milyon avro tutarındaki mali yardımın geri alınmasını kararlaştırmıştı. Anayasa Mahkemesi de geçen hafta bu kararı onamıştı. Fransa'daki son anketler, beş seçmenden üçünün Sarkozy'nin siyasete geri dönmesine sıcak bakmadığını ortaya koyuyor.

TRT TÜRK

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeni Zelanda’da 2 koronavirüs vakası çıktı, ülke karıştı