Sarkozy'yi uyuz korkusu sardı

Fransa'nın bir numaralı adamıyla first leydisini uyuz korkusu sardı. Saray'da 'savaş durumu' ilan edildi

14 Ekim 2009, Çarşamba 11:15
A A
Sarkozy'yi uyuz korkusu sardı

İngiltere’de yayınlanan Daily Mail gazetesinin haberine göre, Fransa'da Cumhurbaşkanlığı sarayı Elysee’de uyuz salgını patlak verdi. Son derece bulaşıcı olan hastalığın saraya girmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile eşi Carla Bruni’yi uyuz korkusu sardı.

Daily Mail’in haberine göre, sarayda görev yapan üç muhafızda uyuz tespit edildi. Bunun üzerine doktorlar sarayda “savaş durumu” ilan etti. Zamanlarının önemli bölümünü sarayda geçiren Sarkozy”nin ya da Carla Bruni'de hastalıktan etkilenip etkilenmediği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Uyuzun daha çok kötü yaşam koşullarında yaşayan yoksul ve evsiz insanlarda ortaya çıktığını hatırlatan uzmanlar, bu hastalığa Fransa'nın her bakımdan en iyi korunan cumhurbaşkanlığı sarayında rastlanmasının ilk bakışta son derece şaşırtıcı olduğunu belirtti.

İÇERİDE GÜVE YEMİŞ EŞYALAR VAR
Ancak Daily Mail’e konuşan kaynaklar bunun aslında şaşırtıcı olmadığını savundu. Bu kaynaklara göre Elysee Sarayı'nın dışının son derece etkileyici olmasına karşılık, ziyaretçilerin genelde içerideki güve yemiş eşyaları gördüklerinde şoke olduklarını söyledi.

Sarayda görevli bazı muhafızların portatif yataklarda yattığı ve bunların “asla havalandırılmadığı” ve “neredeyse hiç değiştirilmediği” öne sürüldü.

Uzmanlara göre sarayın özellikle personelin bulunduğu bölümlerinde acil bir bakıma ve restorasyona ihtiyaç duyuluyor.

SIVALARI DÖKÜLÜYOR
Olay, saray görevlilerini temsil eden Askeri Haklar Savunma Derneği'nden adını açıklamayan bir yetkili tarafından da doğrulandı. Yetkili “Elysee”nin harap durumundan dolayı bazı şeylerin olduğu doğru. Duvarlardan parçalar halinde sıvalar dökülüyor” dedi.

Sarkozy’nin bir basın danışmanı da olayı doğrulayarak, “Şu anda işler insanların fazla bir arada olmalarını ve dolayısıyla salgının yayılmasını engellemek için genelde askeri karargahta yürütülüyor” dedi.

Daily Mail’e göre Sarkozy ve Carla Bruni zamanlarının çok büyük bir bölümünü, çok eğlendiklerini söyledikleri sarayda geçiriyorlar. Ancak geceleri, saraydan 3 kilometre uzakta, Carla Bruni’ye ait 2.5 milyon dolarlık malikanede kalıyorlar.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.