Sarmaşık özü saç uzatır mı?

Saç uzatma yolları arayanlar, saç uzaması ile ilgili sorunları olanlar için son dönemde adını duymaya başladığımız yeşil orman sarmaşığı ve sarmaşık özü hakkında merak edilenlere göz attık. Sadece saçın uzaması için değil, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde de kullanılan bu sarmaşık özünün (Hedera Helix), saç dökülmesine karşı da etkili olduğu belirtiliyor. İşte saçlarınızın uzamasına destek olma amacıyla kullanılan yeşil orman sarmaşığı hakkında merak ettiğiniz her şey...

29 Kasım 2021, Pazartesi 18:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hemen her gün çevremizde gördüğümüz Hedera Helix adlı tırmanıcı bitki özünün saç uzaması için kullanıldığını biliyor muydunuz? Hedera Helix dediğimizde yabancı gelebilr ancak bu sarmaşık türünü aslında biz yeşil orman sarmaşığı olarak biliyoruz.

Yeşil orman sarmaşığı adı ile bilinen Araliaceae familyasından Hedera cinsinin Hedera Helix türünün birbirine çok benzeyen birkaç çeşidi bulunuyor. 

Kaya tırmanıcı özelliğe sahip bu sarmaşığın çoğu 5 parçalı olmak üzere çok şekilli yaprakları bulunuyor. Yaprakları yeşil veya sarı yeşil alacalı renkte.

Sarmaşık, yüzyıllardır güzellik reçetelerinde yer alıyor; saç ve saç derisi üzerinde önemli faydaları olduğu söyleniyor.

Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, duvar sarmaşığı özütünün soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde güvenilir ve etkili bir ilaç olduğunu belirtiyor. Duvar sarmaşığının saponin bakımından zengin bir bileşimi var. Saponin yapısındaki temel bileşeni olan alfa-hederin’in bronş açıcı (bronkodilatör) ve salgıyı artırıcı (sekretolitik) etkisi gerek bilimsel ve gerekse klinik çalışmalar ile ortaya konulmuş. Ancak duvar sarmaşığının faydaları bununla sınırlı değil! 

Yeşi orman sarmaşığı, içerdiği ‘Phytosteroller” gibi yüksek antioksidanlar sayesinde saçlar için adeta bir yaşam pınarı özelliğine sahip olduğu belirtiliyor. Bu içeriği ile sarmaşık, yavaş uzayan saçlar için saç uzamasında uyarıcı olarak kullanılabiliyor. 

Sarmaşığın içeriğinde bulanan flavonoidlerin (kaempferol, quercetin) ve steroid bileşenlerinin ise (beta-sitosterol) saç dökülmesine karşı etkili olduğu ve saçları uzatıcı etkiye sahip oldukları biliniyor.

Sarmaşık özünün içeriğindeki serbest aminoasitlerin, saçın genel görünümünü güzelleştirici, saç derisi için besleyici özellik gösterdiği ifade ediliyor. Saponinler doğal temizleyici özelliğe sahip. Bu nedenle sarmaşık özü, şampuanlarda da kullanlabiliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gençliğin sırrı bu çiçeklerin özlerinde! Her evde mutlaka olması gerekiyor