Şaşırtan iddia! BAFTA ödülünü kapı stoperi olarak kullanan da var eşine atan da!

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından dağıtılan BAFTA Ödülleri'nin bu yıl 73'üncüsü veriliyor. 2 Şubat'ta sahiplerini bulacak olan 2020 BAFTA Ödülleri öncesinde gazeteciler ikonik bronz maskelerin nasıl yapıldığını öğrenmek için ödüllerin yapıldığı atölyeye gitti.

22 Ocak 2020, Çarşamba 10:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

2020 Bafta için geri sayım başladı. İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından dağıtılan BAFTA Ödülleri'nin bu yıl 73'üncüsü veriliyor.

BAFTA ödülleri şovunun öncesinde, gazeteciler bronz maskelerin nasıl yapıldığını öğrenmek için ikonik maskelerinin yapıldığı atölyeye adım attı.

İlk kez ABD'li heykeltıraş Mitzi Cunliffe tarafından 1955 yılında tasarlanan 8 kiloluk ikonik maskeler 1970'lerden beri New Pro Foundries fabrikasında tamamen elde üretiliyor. 

Kapı stoperi yapan da var, eşine atan da!

Kapı stoperi yapan da var, eşine atan da!

New Pro Foundries fabrikasında teknik danışman olarak çalışan Patrick Helly, ödüllerin bir tanesinin kapı stoperi olarak kullanımından kaynaklanan ve kazanan kişinin partnerine atılan bir tane de dahil olmak üzere bazı ödüllerin onarım için geri gönderildiğini açıkladı.

BAFTA Kupalarının 40 yıldır bu atölyede yapıldığını anlatan Patrick Helly 1978'den beri BAFTA ödüllerinin üretimine tanıklık etti. 

Graham Norton'un ev sahipliği yaptığı Royal Albert Hall'da 2 Şubat Pazar günü düzenlenecek 2020 BAFTA ödülleri şovu için hazırlıklar devam ediyor.


Her yıl 280 BAFTA ödül yapılıyor

Her yıl 280 BAFTA ödül yapılıyor

Antik Yunan tiyatrosunun trajikomik maskesine dayanan BAFTA maske tasarımı, 1955 yılında kupayı tasarlamaya görevlendirilen ABD heykeltıraş Mitzi Cunliffe tarafından oluşturuldu.

Ödüller, parlatılmadan ve standına yerleştirilmeden önce bir kum muhafazasının içine dökülen bronzdan yapılır. Döküm işlemi yaklaşık üç saat sürer ve her yıl toplam 280 kupa yapılır.

Sky News-Reuters-AFP

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sarmaşıklar arasında bulunan tablonun sırrı çözüldü