Savcı Muammer Akkaş'ın meslekten ihracı istendi

Hükümetin “Darbe girişimi” diye nitelediği 25 Aralık soruşturmasını yürütürken görevden alınarak Tekirdağ'a düz savcı olarak atanan Savcı Muammer Akkaş'la ilgili müfettiş soruşturması 1 ay önce tamamlandı

18 Ekim 2014, Cumartesi 09:33
A A
Savcı Muammer Akkaş'ın meslekten ihracı istendi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Müfettişi Ömer Kara raporunda, Savcı Akkaş’a ‘meslekten ihraç’ cezası verilmesini istedi. HSYK ve Adalet Bakanlığı kaynakları Hürriyet’e “Müfettiş ihraç istemli raporunun Kurul için bağlayıcı niteliği yok” değerlendirmesi yaptı.

HSYK tarafından Savcı Akkaş’la ilgili başlatılan disiplin işleminde, 2 müfettiş görevlendirildi. Müfettişlerden biri bakanlığa geçince raporu Ömer Kara tamamladı. Müfettiş Kara, hazırladığı raporu ve ekindeki 3 klasörü HSYK Teftiş Kurulu’na 1 ay önce teslim etti.

27 Ekim’de göreve başlayacak yeni HSYK, önündeki kritik dosyalarla birlikte Savcı Akkaş’a da ceza verilip verilmemesini karara bağlayacak. Müfettiş Kara, raporunu 25 Aralık soruşturmasını Akkaş’tan devralan ve takipsizlik kararı veren halefi savcı İsmail Uçar ve Mali Şube Müdürü Hakan Sıralı’nın Savcı Akkaş aleyhindeki ifadelerine dayandırdı.

Savcı İsmail Uçar, müfettiş ifadesinde dosyada “bilirkişi raporu, teknik takip evrakları dışında somut delil bulunmadığını” savundu ve Etiler Polis Okulu ile ilgili iddialar konusunda şüphelilerin girişimlerinin bile bulunmadığını söyledi.

Hakan Sıralı ise müfettişe verdiği ifadede savcı Akkaş’ın arama ve gözaltı kararı aldığı şüphelileri kendisine bildirmesinin ardından kendisinin savcıya “Hiçbir ön çalışmasının olmadığını” söylediğini kaydetti. 

'İŞİMİN BAŞINDAYIM'

Savcı Akkaş ise HSYK müfettişinin kendisi hakkındaki 'meslekten ihraç edin' önerisini şöyle değerlendirdi:

"Ben 5 yıl müfettişlik yaptım. Bu tür davaların nasıl sonuçlanması gerektiğini iyi biliyorum. Geçmişte bu ülkede uyarı cezası verilmesi gerekirken meslekten ihraç edilen Ferhat Sarıkaya olayı yaşandı.

Benim vicdanım rahat. Ben doğru olanı yaptığıma inanıyorum. Ben soruşturmada bütün sorulara makul cevaplar verdim. Anadolu da bir söz vardır; Meyve veren ağaç taşlanır. Kaderde varsa başa gelen çekilir" dedi.

Akkaş, HSYK kararının kendisine henüz tebliğ edilmediğini ve işinin başında olduğu söyledi.

DHA - Hürriyet

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...