Savcı Öz'e kritik görev

Savcı Öz'e kritik görev

Odatv soruşturmasını yürütürken HSYK tarafından özel yetkileri alınarak Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atanan Zekeriya Öz'e yeni görev. Öz, artık İstanbul'da Kaçakçılık ve Narkotik'ten sorumlu

06 Şubat 2012, Pazartesi 08:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz için yeniden hareketli günler... Öz artık İstanbul'da uyuşturucu baronları ve kaçakçılara karşı görev yapacak...

Öz, geçen yıl Odatv soruşturmasını yürütürken özel yetkileri alınıp İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne terfi ettirilmişti. Öz'e Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın inşatının sorumluluğu verilmişti. Başsavcı Vekilliği, ardından da inşaattan sorumlu tutulması pasif görev yorumlarını beraberinde getirmişti.

Öz, inşaat tamamlandıktan sonra arşivden sorumlu Başsavcı Vekilliği görevini üstlendi. Yaklaşık 10 aydır önemli soruşturmalarda adı geçmeyen Öz, son göreviyle yeniden kendisinden söz ettirecek. Çünkü Öz artık İstanbul'da yürütülecek kaçakçılık ve narkotik soruşturmalarında yetkili isim. Kritik soruşturmalarda görev alacak savcıları o belirleyecek, soruşturmaları denetleyecek. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Öz, Adli Sicil Kayıtları'ndan da sorumlu olacak.

TÜRKİYE ONU ERGENEKON'LA TANIDI

Akşam gazetesinin haberine göre Türkiye, Öz'ü 2007'de Ümraniye'deki bir gecekonduda bulunan 27 el bombasıyla start alan Ergenekon soruşturmasıyla tanıdı. Üç Ergenekon iddianamesini Öz hazırladı. 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' davasının iddianamesinde yine imzası vardı.

Hükümet aleyhine kara propaganda amacıyla kurulduğu iddia edilen sitelerle ilgili soruşturmayı da başlatan savcı yine Öz'dü. Öz, aralarında emekli Org. Hasan Iğsız'ın da olduğu 19 kişiyi ifadeye çağırmıştı. O dönem emekli Org. İlker Başbuğ'u da ifadeye çağıracaktı. Görevden alınınca Başbuğ'u yeni savcı sorguladı ve Başbuğ tutuklandı. Öz, Odatv soruşturmasını başlattıktan yaklaşık 2 ay sonra HSYK'nın 29 Mart 2011 tarihli kararnamesiyle Başsavcı Vekilliği'ne atandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: İstanbul Arnavutköy'de fabrikada patlama! Yaralılar var