Savcılıktan gözaltı açıklaması

Savcılıktan gözaltı açıklaması

Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın tutuklanması hakkında Savcılık yazılı bir açıklama yaptı. Bu uygulama, Ergenekon soruşturmasında bir ilk oldu

06 Mart 2011, Pazar 15:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz, Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan Nedim Şener'in de aralarında bulunduğu son gözaltılarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

>> NEDİM ŞENER VE AHMET ŞIK TUTUKLANDI

Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz, dün son yapılan operasyonla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Savcı Öz, Ergenekon soruşturmasının başladığı günden beri ilk kez yazılı bir açıklama yapmış oldu.

“Savcılığımızca yürütülen bir soruşturma ile ilgili olarak, bir kısım basın yayın organlarında soruşturmanın içeriği ile bağdaşmayan ve savcılığımızı hedef alan yayınlar yapılması üzerine açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur" diye başlayan açıklamada, “Yürütülmekte olan soruşturma, bir kısım basın mensubunun gazetecilik görevleri, yazdıkları/yazacakları yazılar, kitaplar ve ileri sürdükleri görüşleriyle ilgili olmayıp, Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında elde edilen ve soruşturmanın gizliliği nedeniyle bu aşamada açıklanması mümkün bulunmayan bir kısım delillerin değerlendirilmesi sonucu yapılması zorunlu hale gelen hukuksal bir işlemdir" ifadelerini kullandı.

"HERKES KANUN ÖNÜNDE EŞİTTİR"

Öz açıklamasında “Esasen Cumhuriyet Savcılığımızın hukuksal gereklilikler dışında herhangi amaç ve saikle hareket ettiğinin / edeceğinin kabulü ve kamuoyunun bu yönde asılsız değerlendirmelerle yönlendirilmeye çalışılması, büyük bir titizlik ve ciddiyetle yürüttüğümüz soruşturmaya zarar vereceği gibi adı geçen terör örgütünün hedef ve amaçlarına katkı sağlayacağı da açıktır. Bu istikametteki yayınlar tarafımızca özenle izlenmekte, hassasiyetle değerlendirilmektedir" dedi.

"HİÇBİR KİŞİ VEYA ZÜMREYE AYRICALIK TANINAMAZ"

“Suçluluğu sabit oluncaya kadar herkesin masum olduğunu ifade eden 'masumiyet karinesi' şüphesiz tarafımızca da en az bu değerlendirmeleri yapan kişiler kadar bilinmekte ve öncelikle gözetilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, herkes kanun önünde eşittir. Hiçbir kişi veya zümreye ayrıcalık tanınamaz. Kimse suç işleme ayrıcalığına sahip olmadığı gibi mesleği veya makamı nedeniyle ayrıcalıklı muameleye de tabi tutulamaz."

"HİÇBİR MAKAM VE MERCİ TARAFIMIZA EMİR VE TALİMAT VEREMEZ"

Öz yazılı açıklamasını şöyle bitirdi: “Yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen bilgi ve belgelerin suç isnadı için yeterli olup olmadığı konusunda değerlendirme sorumluluğu görev ve yetkilerini kanunlardan alan savcılığımıza aittir. Soruşturmanın içeriği ve elde edilen deliller hakkında hiçbir bilgisi bulunmayan, bulunması da esasen mümkün olmayan kişilerin daha operasyonun ilk dakikalarından itibaren soruşturma makamlarını suçlayan ve tehdit eden değerlendirmeler içine girmeleri dikkat çekicidir. Bu görevi yerine getirirken hiçbir makam ve merci tarafımıza emir ve talimat veremez, yönlendirme de bulunamaz. Sorumluluk sahibi herkes bu yöndeki davranış ve değerlendirmelerden titizlikle kaçınılmalıdır. Soruşturmanın süratle sonuçlandırılması için gerekli olan çalışmalar büyük bir titizlikle yürütülmektedir."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Parkta uyuyakalan çift düğün parasından oldu! "Bize bir şey koklattılar"