Seçimden sonra Meclis'te süreç nasıl işleyecek?

Türkiye dün sandık başına giderek kendisinin TBMM'de temsil edecek 550 milletvekilini belirledi. Peki bunun ardından nasıl bir süreç işleyecek işte cevabı:

08 Haziran 2015, Pazartesi 13:45
A A
Seçimden sonra Meclis'te süreç nasıl işleyecek?

Posta.com.tr

Seçimin ardından sonuçlara yapılacak itirazların değerlendirilmesinin ardından kesin milletvekili listeleri yaklaşık 10 gün içerisinde kesinleşecek.

Ardından bu sonuçlar Resmi Gazete’de yayınlanacak.

Bu şekirde listelerin resmiyet kazanmasının ardından 550 yeni milletvekili parmak izi ve kayıt işlemlerini yaparak mazbatalarını alacak.

Mazbataların alınmasından sonra 22 ya da 23 Haziran’da toplanacak Meclis'te yeni milletvekilleri için yemin töreni düzenlenecek.

MECLİS'İ  BAYKAL AÇACAK

Bu sırada TBMM'deki en yaşlı vekil sıfatıyla Meclis'in açılışını yapacak olab CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal geçici Meclis Başkanı olarak görev yapacak.

Yemin töreninin ardından 5 gün içinde yeni Meclis Başkanını seçilecek.

Bu aşamadan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 24 Haziran Cuma günü, en çok milletvekiline sahip olan partiyi hükümet kurmakla görevlendirmesi bekleniyor.

Bu aşamadan sonra koaliyon ya da azınlık hükümeti için partiler arası görüşmeler başlayacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.