Seçimlere 'sosyal medya' damgası!

Uluslararası Sosyal Medya Derneği Genel Başkanı Said Ercan "Sosyal medya önümüzdeki seçimlerde önemli bir rol oynayacak. Özellikle küçük ve eğitim seviyesinin yüksek olduğu yerleşim alanlarında sosyal medyanın etkili olacağını düşünüyorum" dedi

23 Ekim 2013, Çarşamba 12:45
A A

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Genel Başkanı Said Ercan, seçime hazırlanan siyasetçilerin özellikle gençlere ulaşmak için sosyal medyanın bir parçası olduğunu belirterek "Sosyal medya önümüzdeki seçimlerde önemli bir rol oynayacak. Özellikle küçük ve eğitim seviyesinin yüksek olduğu yerleşim alanlarında sosyal medyanın etkili olacağını düşünüyorum" dedi.

Ercan,  Türkiye’de siyasetçilerin sosyal medyaya bakış açısının, Gezi Parkı odaklı gelişmelerin ardından değiştiğini söyledi.

Gezi Parkı odaklı olaylardan sonra hem iktidar partisinin hem de muhalefet partilerinin sosyal medyayla çok yakından ilgilenmeye başladığını belirten Ercan "Bu süreçte partilerin sosyal medya ekipleri kurduğu da medyada yer aldı. Artık sosyal medya bir siyaset meydanına dönüşmeye başladı. Sosyal medyada seçime yönelik oluşturulan hesapların sayısı da her geçen gün artıyor" diye konuştu.

İnsanların eskiden twitteri bir eğlence yeri gibi gördüklerini belirten Ercan, şöyle konuştu:

"Şimdilerde ise kendi fikir ve ideolojilerini paylaşmak için kullanacakları bir fikir meydanı gibi görmeye başladılar. Siyasetçiler, özellikle gençlere ulaşmak için sosyal medyanın bir parçası oluyorlar. Siyasetçiler bu işi ciddi bir şekilde kavradılar. Siyasi partiler mahalle teşkilatlarına kadar twitter hesapları açtılar. Artık sosyal medyayla alakası olmayan insanlar bile yeni hak arama merkezi olarak gördükleri bu mecrada yer alıyorlar."

'GEZİ VE RABİA BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRDİ'

Milyonlarca twitter hesabından paylaşımlar yapılmasının, insanların sosyal medyaya olan bakışını da değiştirdiğine dikkat çeken Ercan, şöyle devam etti:

"Artık sosyal medyayla kamuoyu oluşturulabiliyor. Sosyal medyaya daha mesafeli olan insanlar, Mısır’da yaşananların kötü etkilerini ifade edebildiklerini görünce bu mecraya sıcak yaklaşmaya başladı. Muhalefet gezi olaylarıyla, iktidar da Rabia hareketiyle sosyal medyayla barıştı diyebiliriz. Sosyal medyanın hızla gelişmesi, dijital devlete geçişi de hızlandırdı. Devletin bütün kurumları ve bakanlıklar sosyal medyayı daha etkin kullanmaya başladılar."

'SEÇİMLERDE ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK'

Ercan, sosyal medyanın yaklaşan yerel seçimlerde sonucu belirleyici bir unsur olacağını savundu. Özellikle gençlerin oylarını, iletişime geçebildikleri ve ulaşabildikleri adaylardan yana kullanacağını düşündüğünü ifade eden Ercan, şunları kaydetti:

"Sosyal medya önümüzdeki seçimlerde önemli bir rol oynayacak. Özellikle küçük ve eğitim seviyesinin yüksek olduğu yerleşim alanlarında sosyal medyanın etkili olacağını düşünüyorum. Ben mahallemde sosyal medya aracılığıyla yer bildirimi yapıyorsam, muhtar adayı da bunu beğeniyor ya da twitterde beni takip ediyorsa ben onu tanımış olurum. İnsanlar sabah işe gidiyor, akşam dönüyor. Adaylar istediği kadar duvarlara fotoğraflarını assınlar, seçmenleriyle sosyal medya üzerinden iletişim kurmayı tercih edenler, bir adım önde olacaktır. Seçmenler, bu durumda oyunu, arkadaş olduğu ve özel mesajla ulaşabildiği adaya verecektir. Adaya sosyal medyadan ulaşabileceğinizi bilmek önemli. Gençler bürokrasiyi sevmiyorlar ve anında cevap almak istiyorlar."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.