Seçmen listesinde neye dikkat etmeli?

Bugün askıya çıkan seçmen listeleri 23 Ocak akşamına kadar askıda kalacak. Muhtarlar uyarıyor: Adreslerinizde farklı kişiler de olabilir. O farklı kişiler, yarın başınıza sıkıntı da yaratabilir

10 Ocak 2014, Cuma 13:55
A A
Seçmen listesinde neye dikkat etmeli?

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile ilgili Muhtarlık Bölgesi Askı Listeleri bugün askıya çıkarıldı. Vatandaşlar muhtarlıklara asılan listelerdeki kayıtlarını 23 Ocak günü saat 17.00'ye kadar kontrol edebilecek.

İstanbul Muhtarları Dayanışma Derneği Başkanı ve Bahçelievler Siyavuşpaşa Mahalle Muhtarı Selami Aykut, "Vatandaşlarımızın mahalle muhtarlarına uğrayarak, T.C. kimlik numaralarıyla beraber adreslerinde olup, olmadıklarını teyit etmelerini rica ediyoruz. Adreslerinde farklı kişiler de olabilir" dedi.

'SAHTE KONTRATLA GELEN KİŞİNİN KAYDI YAPILABİLİYOR'

İstanbul Muhtarları Dayanışma Derneği Başkanı ve Bahçelievler Siyavuşpaşa Mahalle Muhtarı Selami Aykut, vatandaşların, eskiden adres değişikliğini mahalle muhtarlıklarına beyan ettiklerini hatırlatarak, şunları söyledi:  "Adres kayıtlarını muhtar tutmayacak, diye bize yazılar geldi. Adres kaydını vatandaş nüfus müdürlüğünde yapacak. Biz, sadece T.C. kimlik numarasıyla vatandaşın yaptırmış olduğu kaydı muhtarlık olarak görebiliyoruz. Oysaki, şu anda bununla ilgili ciddi sıkıntılarımız vardır. Vatandaşımız mevcut adresinde varken, farklı bir vatandaş da sahte bir telefon sözleşmesiyle, sahte bir noter tasdikli kira kontratıyla nüfus müdürlüğüne gidiyor ve söz konusu adreste mevcut olan kişi silinerek, sahte kontratla gelen kişinin kaydı yapılabiliyor.


Not: Yüksek Seçim Kurulu sitesindeki yoğunluktan ötürü siteye erişimde kimi zaman sorun yaşanabiliyor

Aykut sözlerini şöye sürdürdü: Seçim listeleri buraya asıldığında, asılan seçim listelerinde vatandaşlar isimlerini göremediği zaman mahalle muhtarları buna cevap verebilmeli. Cevap verebilmesi için de mahalle muhtarlarının eli güçlenmeli, bunun için de mahalle muhtarına, mahalleye gelen kişinin kaydını beyan edip, tutmalıdır" diye konuştu.

Vatandaşlara da seslenen Aykut, "Vatandaşlarımızın mahalle muhtarlarına uğrayarak, T.C. kimlik numaralarıyla beraber adreslerinde olup, olmadıklarını teyit etmelerini rica ediyoruz. Adreslerinde farklı kişiler de olabilir. O farklı kişiler, yarın başlarına sıkıntı da yaratabilir" dedi.

Seçmen listelerini asmak yerine harflere göre dosyalayan Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mahalle Muhtarı Aylin Keserkaya da, vatandaşların seçmen listelerini kontrol etmelerini sağlamak için 10 tane pankart yaptırdığını anlattı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...