Şehidin cebindeki çikolatının sırrı

Yaklaşık 27 yıl önce PKK saldırısında hayatını kaybeden Kayserili Dr. Ulucan Dayan'ın babası Hasan Dayan, TBMM'ye gelerek, İnsan Hakları Komisyonuna bilgi verdi

02 Mart 2012, Cuma 09:29
A A

Komisyon üyesi MHP Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu da, doktor Dayan'ın şehit olduğunda ceplerinde çocuklara vermek üzere çikolata bulunduğunu söyledi.

Baba Dayan ise ‘’Ben çocuğumu okutmak için öğretmenken, Almanya'ya giderek amelelik yaptım. Ne zaman bir doktor görsem, içime iğneler batar. Biz Atatürk zamanında devletlerin terörüyle mücadele ettik.

Bu sadece bölge terörü. Aynı mücadeleyi şimdi de yapabiliriz’’ diyen baba Dayan, şunları söyledi: ‘’Derler ki: şehit babaları öbür dünyada zulüm görmezmiş, acı çekmezmiş, keşke benim oğlum şehit olmasaydı ben o acıları, günahları çekmeye razıydım.

"BENİM OĞLUM ONLARI TEDAVİ ETMEK İÇİN GİTMİŞTİ"

Benim oğlum Şırnak’a belki de PKK'lıların annesine, babasına, kardeşine ilaç vermek ve onları tedavi etmek için gitmişti. Bu amaçla giden birinin canına kıyanlara lanet ediyorum’’

1957’de Kayseri’de doğan Ulucan Dayan, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi ve Şırnak Kızılsu Sağlık Ocağına atandı. UMICEF kampanyası için köylerde sağlık taraması yaparken PKK’nın saldırısına uğradı.

Bir Üsteğmen, bir polis memuru ve bir hemşire ile birlikte 3 Nisan 1985 günü şehit oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.