Küçük bir gezinti: Şehirlere adanmış 10 şarkı

Bir şarkı duyduğunuzda hiç onu ilk dinlediğiniz güne ışınlandınız mı? Müziğin yeri ayrıdır, duyuları harekete geçirir. Bir manzara, bir melodi çağrıştırır. Bu yüzdendir ki şehirlere yazılmış şarkıların yeri başkadır. Nevizade'de bir dost meclisinin olmazsa olmaz ezgisi neden 'Ah İstanbul, İstanbul Olalı Olsun' o zaman...

27 Şubat 2021, Cumartesi 15:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Eagles - Hotel California

Eagles - Hotel California

Kaliforniya dendiğinde akla gelecek ilk şey Eagles’ın Hotel California şarkısı olsa gerek. Melodisi ve sözleriyle zihinlere kazınmış olan bu şarkı, ABD’li rock grubu Eagles’ın 1976’da çıkardığı albüme de adını verir. Grubun en bilinen eseri olan bu şarkı, gitar finaliyle de 1998 yılında Guitarist dergisi tarafından gelmiş geçmiş en iyi gitar solosu seçilir. Şarkının sözleri pek çok kesimden farklı yorumlanmış olsa da grup şarkıda Los Angeles’ın lüks hayatını anlattıklarını söyler. Kaliforniya’yı yılın her mevsimi açık ve hareketli, onlarca, yüzlerce odası olan bir lüks otele benzeten sözlerde şehri anlamanın, ona adapte olmanın ya da olamamanın tasvirleri yapılır. Şarkının nihayetinde oradan uzaklaşmak istenilse de Kaliforniya buna izin vermeyecektir.

Fairuz - Li Beirut

Fairuz - Li Beirut

Orta Doğu’nun en önemli seslerinden biri olan Lübnanlı sanatçı Fairuz, şarkılarının birçoğunu Lübnan’a adamıştır. Memleketinin, halkının çektiği acıları şarkılarında birer ağıt ve isyana dönüştüren Fairuz, Li Beirut şarkısında da çocukluğunun geçtiği şehre, iç savaş döneminde harabeye dönmüş memleketine olan sevgisini, onun yaralarını sarmaya olan arzusunu anlatır. Şarkılarını her daim kişiler için değil halklar için söylediğini vurgulayan sanatçı, tüm şarkılarında olduğu gibi Li Beirut’ta da müziğe sesinden öte ruhunu, direncini, hüznünü ve aşkını katmıştır.


Louis Armstrong - Do You Know What it Means to Miss New Orleans

Louis Armstrong - Do You Know What it Means to Miss New Orleans

Caz müzikte dünya çapındaki ikon isimlerden Louis Armstrong, “Do You Know What it Means to Miss New Orleans” (Sen New Orleans’ı özlemek ne demektir bilir misin?) şarkısında, şarkının adından da anlaşılacağı üzere New Orleans’a duyduğu büyük özlemi anlatır. Mississippi Nehri’nin bahara yetişmeye çalışırkenki coşkusunu, şeker çamlarını, baharda meydana tüm güzellikleriyle çıkan manolyalarını, gecesini, gündüzünü, kısacası her şeyini özlediğini anlatır. Bu şehir aynı zamanda Armstrong’un doğduğu şehirdir. Cazın ustası kalbini de bu şehirde bıraktığını söyler New Orleans’tan daha çok özlediği yegâne şey de O’dur.


Amalia Rodrigues - Lisboa Antiga

Amalia Rodrigues - Lisboa Antiga

Portekiz’de doğduğu fakat köklerinin çok daha eskilere dayandığı tahmin edilen fado müzik türünün kraliçesidir Amalia Rodrigues. Portekiz’e ve özellikle de Lizbon şehrine pek çok şarkı adamıştır. Lisboa Antiga da onlardan yalnızca bir tanesi. Tüm ömrünü Lizbon’da geçiren sanatçı, bu şehrin acısıyla tatlısıyla tüm güzelliklerini yaşamış ve sanatına yansıtmıştır. Lisboa Antiga’da Rodrigues, Lizbon’un eski, tarihî havasına, bitmeyen neşesine, Tejo Nehri’ne methiyeler sıralamakta, onun sürekli dans eden, şarkı söyleyen bir prenses olduğundan bahsetmektedir. Şarkı, Rodrigues’in etkileyici ve güçlü sesiyle beraber dinleyiciyi Lizbon’un hem tarihî hem de cıvıl cıvıl rengârenk atmosferine çeker.

The Four Lads - Istanbul (Not Constantinople)

The Four Lads - Istanbul (Not Constantinople)

İstanbul’a adanan bu kadar şarkı olmasına rağmen içlerinden biri zamanının önemli problemlerinden birine parmak basarak diğerlerinden ayrışıyor. Bu şarkı ilk kez 1953 yılında Kanadalı vokal kuarteti The Four Lads tarafından seslendirilen “Istanbul (Not Constantinople)”. Kanadalı bu dört vokalist şarkının kaydedildiği yıllarda batılı dünyanın İstanbul’u ısrarla “Constantinople” ve türevi isimlerle anmanın yanlış olduğunun altını çiziyor.


The Clash - London Calling

The Clash - London Calling

Şarkı grubun vokalisti Joe Strummer ve grubun gitaristi Mick Jones tarafından yazılmış. Büyük bir umutsuzluk ve isyan şarkısı olan London Calling, punk rock tarihine adını yazdıran şarkılardan.

Arctic Monkeys – Fake Tales of San Francisco

Arctic Monkeys – Fake Tales of San Francisco

İngiliz indie rock grubu Artic Monkeys’in “acemilik dönemi” eseri olan bu parça aslında bir yeniden kayıt. İlk olarak 2004’te demo kaydı yapılan şarkı teknik hatalarla dolu olduğu için 2006’da yeniden kaydedilmiş ve “Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not” albümünde en tepede yerini almış.

Jacques Dutronc – Il Est 5 Heures, Paris S’Eveille

Jacques Dutronc – Il Est 5 Heures, Paris S’Eveille

Şarkı, sabahın beşindeki Paris’ten bahsediyor. Çöpçüler, aşıklar, Eiffel Kulesi ve Paris’in kafeleri…


The Passenger - Iggy Pop

The Passenger - Iggy Pop

Şarkı Iggy Pop ve Ricky Gardiner tarafından yazılmış. Şarkının yazıldığı zamanda Iggy Pop, David Bowie ile birlikte turnedeymiş. Gerçekliği tartışmalı olan bir hikâyeye göre şarkı Berlin’de S-Bahn’da yazılmış olduğu. Tartışmalı olmayan hikâye ise şarkının Berlin’deki Hansa Studio by the Wall stüdyosunda kaydedildiği.

Peter Bjorn And John – Amsterdam

Peter Bjorn And John – Amsterdam

Amsterdam kanallarında gezinirken kulaklarına neşe verecek mükemmel bir şarkı önerimiz var. Peter Bjorn And John, Amsterdam ismindeki şarkılarında kanal etrafında dolaşılan günleri konu almış. Şarkının ritmi tıpkı Amsterdam gibi. Hem neşeli hem durağan hem de biraz dağınık. Ama ne olursa olsun, Amsterdam seyahatlerine eşlik etmeye hep hazır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Zamanda yolculuk: Anadolu'daki 5 yer altı şehri