Şehit Erkut Akbay’da yıkım başladı

Şehit Erkut Akbay’da yıkım başladı

Şehit Erkut Akbay’da yıkım başladı

19 Kasım 2021, Cuma 13:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ADANA,(DHA)- YÜREĞİR Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ortaklığıyla yürütülen, bin 15 konut ve iş yerinin inşa edileceği Şehit Erkut Akbay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ilk binaların yıkımına başlandı.
Adana’da 2019 yılının Aralık ayında aşırı yağışlar nedeniyle büyük bir sel felaketi
yaşandı ve Yüreğir’de selden en çok etkilenen mahallelerden biri de dere
yatağına yapılan evler nedeniyle Şehit Erkut Akbay Mahallesi oldu. Afet riskli alan ilan edilen bölgede Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’in yoğun girişimleri ile kentsel dönüşüm projesi hayata geçirildi.
Proje üzerinde yapılan tüm çalışmalar hızla ilerlerken gelinen süreçte ilk binanın yıkım çalışmaları başlatıldı. Yıkım çalışmalarına Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Halit Ergin, Meclis Üyeleri Metin Uğurlu, Tarık Özünal, Şehit Erkut Akbay Mahalle Muhtarı Selahattin Kılıç ve vatandaşlar katıldı. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında başlatılan yıkım çalışmalarında ilk olarak uzlaşma sağlanan ve kiraları ödenen hak sahiplerinin binalarının yıkımı gerçekleştirildi.
BÜYÜK DÖNÜŞÜM 104 DÖNÜMLÜK ALANI KAPSIYOR
Şehit Erkut Akbay Mahallesi’nde yıkımın startını veren Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, burada yaptığı açıklamada, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın önderliğinde Şehit Erkut Akbay Mahallemizde kentsel dönüşüm süreci başlamış durumda. Bugün burada il müdürümüz, mahalle muhtarımız ve vatandaşlarımızla hep beraber ilk yıkımı gerçekleştiriyoruz. Mahallemizde 695 hak sahibinin bulunduğu toplam 104 dönümlük bir alanda, 948 bağımsız birimim yıkım süreci başlıyor. Tüm Adanamız’a, Yüreğirli hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi. 
‘ADANA’NIN EN GÜZEL MAHALLESİ OLACAK’
Daha yaşanabilir bir kent hedefi ile çalışma yaptıklarını belirten Başkan Kocaispir, “Göreve geldiğimiz andan itibaren daha modern, yaşanabilir, güzel bir kent oluşturulması noktasında büyük bir çaba içerisindeyiz. İnşallah devletimizin desteği, Cumhurbaşkanımız’ın talimatları ile Şehit Erkut Akbay Mahallemiz birkaç yıl sonra Adanamız’ın en güzel, en modern mahallesi olacak” ifadelerine yer verdi. 
‘HELALLEŞEREK İLERLİYORUZ’
Mahalle sakinleri ile helalleşerek süreci ilerlettiklerine dikkat çeken Başkan Kocaispir, “Vatandaşlarımızla gönüllerini alarak, onlarla helalleşerek, ikna ederek süreci ilerletiyoruz. Hep söylediğimiz gibi, günün sonunda insanımızın mutluluğu, rızası bizim siyaset anlayışımızın en üstünde yer alıyor. Allah yardımcımız olsun” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yüreğir Belediyesi, 'Tam Bana Göre Festivali'nde