Şehit evinde Kürtçe ağıtlar

Şehit evinde Kürtçe ağıtlar

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi kırsalında şehit olan 22 yaşındaki Jandarma Komando Er Ethem Okkay'ın evinde Kürtçe ağıtlar yükseldi

15 Temmuz 2011, Cuma 12:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Silvan'da şehit düşen Jandarma Er Ethem Okkay'ın Şanlıurfa Eyyüpkent Mahallesi'ndeki baba ocağında Kürtçe ağıtlar yükseldi.

Küçük yaşta babasını kaybettiği için dedesinin nüfusuna kayıtlı olan şehit er Ethem Okkay şehit olduğu haberini gece 02.30 sıralarında eve gelen rütbeli askerler tarafından verildi.

Haber üzerine baygınlık geçiren ve komşularının yardımıyla sabahlayan abla İslim Kaya, acı haberi İzmir'e tarım işçisi olarak domates toplamaya giden anne Halime Okkay ile ağabeyi Hasan Okkay telefonla bilgi verdi.

Şehit erin ablası İslim Kaya, Kürtçe 'Ez kurbana te bırayemin' (sana kurban olayım kardeşim) ağıt yaktı. Yakınları ise "Artık kardeş kardeşi vurmasın. Biz barış istiyoruz"dedi.

Kürtçe ağıtların yükseldiği mevsimlik tarım işçisi şehit evinde toplanan kadınlar, "Artık kardeş kardeşi vuruyor. Biz barış istiyoruz. Yeter artık bu kanı durdur" diye tepki gösterdiler.

Maddi durumları kötü olan şehit erin, ailesinin yaşadığı evin sıvasız olduğu küçük yaşata babasını kaybettiği bu yüzden dedesi üzerine nüfusa kaydı yapıldığı belirtildi.

Şehit erin cenazesi ise Suruç ilçesine bağlı Payamlı Beldesi Olukluyani Köyünde akşam saatlerinde törenle toprağa verileceği öğrenildi.

Ali LEYLAK/DHA

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer5754","5754","201107","5754-4.jpg");

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: THY, Rusya'ya uçak seferi düzenleneceğini duyurdu