Şehit pilotlar için Malatya'da tören

Şehit pilotlar için Malatya'da tören

Akdeniz'de keşif uçuşu yaparken Suriye'nin düşürdüğü uçakta şehit olan pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ile Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy için Malatya'daki 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda tören yapıldı

06 Temmuz 2012, Cuma 13:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Törene, şehit pilotlar Ertan ve Aksoy'un ailelerinin yanı sıra, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları ve şehitlerin mesai arkadaşları katıldı. Çiçek, Erdoğan, Özel, Kılıçdaroğlu, Bozdağ, Şahin ve Yılmaz, şehitlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Tören alanına önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi. Kılıçdaroğlu, şehit ailelerinin yanına giderek başsağlığında bulundu. Daha sonra tören alanına gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önce şehit ailelerinin yanına giderek tek tek ellerini sıkıp başsağlığında bulundu. Başbakan Erdoğan, bir süre sohbet etti.

Şehitlerin cenazeleri katafalka konulduktan sonra, saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra şehit pilotların özgeçmişleri okundu.

7. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mustafa Avcı, törende yaptığı konuşmada, “Bugün burada, 22 Haziran 2012 tarihinde Doğu Akdeniz'in uluslararası sularında, silahsız olarak icra ettikleri görev uçuşu esnasında menfur bir saldırı neticesinde şahadet mertebesine ulaşan çok değerli 2 kahraman pilot arkadaşımızı ebediyete uğurlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz” dedi.

>> PİLOTLARIN ÖLÜM NEDENLERİ BELLİ OLDU

>> ENKAZDAN İLK GÖRÜNTÜLER

>> 1200 KM İLE GİDERKEN VURULDULAR

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz da, son yolculuğuna uğurlanan aziz şehitlerin, üniformalarını giydikleri andan itibaren kendilerini bu vatana, bu millete, bu toprağa adayan insanlar olduğuna vurgu yaparak, “Bu kutsal görevi ifa ederken, şahadet şerbetini içmek nasip olmuş. Milletimizin gönlündeki güzel yerlerini almak üzere, hem gönlümüze, hem de Rabbimizin katındaki yüce makama uğurlamak üzere buradayız. Şehitlik bir serdengeçtiliktir. Yardan, anadan, sevgiliden geçip, vatan, millet ve bayrak için kanını, canını seve seve verebilmektir. Aziz şehitlerimiz bunu gerçekleştiren kahramanlardır” dedi.

Daha sonra şehitler için dua eden Yılmaz, ailelerine sabır diledi.

ŞEHİT BABASI İKİ TABUTU DA ÖPTÜ

Duadan sonra şehitlerin naaşları cenaze aracına konulmak üzere katfaltan alınırken, şehit Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın babası yerinden kalkarak tabutların yanına gitti. Baba Ertan, önce oğlunun ardından da şehit Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un tabutunu öptü.

Törenin ardından Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un cenazesi uçakla İstanbul'a gönderildi. Şehit Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın cenazesi ise ambulansla cenaze namazının kılınacağı Malatya Merkez Kabristan Camii'ne götürüldü.

Şehitler nedeniyle Malatya 20'nci Malatya Kıyısı Festivali'inde yapılacak konserler iptal edildi. Malatya'nın ana cadde ve sokaklarına festival afişleri yerine Türk bayrakları asıldı.

ŞEHİT PİLOT AKSOY İSTANBUL’DA TOPRAĞA VERİLDİ


Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağında şehit düşen Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un cenazesi Ataköy 5.Kısım Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi.

3 çocuklu Yozgatlı Aksoy ailesinin en küçük çocuğu olan şehit Hasan Hüseyin Aksoy için, Ataköy 5. Kısım Camii’nde tören düzenlendi. Şehit pilotun naaşı Türk Bayrağı’na sarılı tabut içinde, askerlerin omzunda cami avlusuna getirildi. Törene, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, MİT İstanbul Bölge Başkanı Aydın Demir, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, şehit pilotun eşi Banu Aksoy, babası Ali Osman Aksoy, üvey annesi Ayla Aksoy, Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli olduğu öğrenilen ağabeyi Pilot Yüzbaşı Fatih Aksoy, ablası Sultan Aksoy, akrabaları ve vatandaşlar katıldı. Şehidin eşi uzun süre oturduğu yerden kalkamazken, sürekli şehidin ablasının elini tuttu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu baba Osman Aksoy’un yanına gelerek taziyelerini iletti.

Ardından İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, ikindi namazına müteakip cenaze namazını kıldırdı. Dua ve helalliğin ardından Şehit Aksoy’un Türk Bayrağı’na sarılı tabutu askerlerin omzunda top arabasına konularak saygı geçişi yapıldı. Geçiş sırasında Başbakan Erdoğan şehit pilotun babası Ali Osman Aksoy’la bir süre konuştu.

Törenin ardından şehidin cenazesi Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi.

Türk eğitim ve keşif uçağı 22 Haziran tarihinde Suriye tarafından uluslararası hava sahasında düşürülmüştü. Olayın haber alınmasının ardından uçağın enkazı ve uçakta görevli Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un bulunması için arama kurtarma çalışması başlatılmıştı. 13 gün süren aramada Şehit Pilotlar Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un naaşları suyun bin 260 metre derinliğinde bulunmuştu.

'ESAD'IN KELLESİNİ AL' SLOGANI

Malatya 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki törenin ardından şehit Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın cenazesi Merkez Kabristan Camii'ne götürüldü. Burada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekiler cuma namazını kıldıktan sonra şehit Ertan için cami avlusundaki cenaze namazına katıldı.

Namaza TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanları ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Başbakan Erdoğan'ın camiden çıkıp cenaze namazının kılınacağı alana yürüyüşü sırasında bir grup vatandaş, "Esad'ın kellesini al" diye slogan attı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından şehit Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın cenazesi omuzlara alınarak top arabasına konuldu. Bu sırada bazı vatandaşlar tekbir getirdi.

Şehit Yüzbaşı Ertan'ın cenazesi, daha sonra götürüldüğü Malatya Garnizon Şehitliği'nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Şehit Yüzbaşı Ertan'ın şehitlikte defnedilmesini sadece TRT ve Anadolu Ajansı muhabirlerinin izlemesine izin verildi. Diğer basın kuruluşları şehitlikteki törene alınmadı

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER RTÜK: Mescid-i Aksa'da yapılan insanlık dışı saldırıları kınıyor ve telin ediyoruz