Şehitler Meydanı'ndan Esad'a mesaj

Suriye lideri Beşar Esad'a seslenen Erdoğan, “Halka zulmeden ayakta kalamaz” dedi

16 Eylül 2011, Cuma 20:02
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunus'taki temasların ardından özel uçakla başkent Trablus'a geldi.

Başbakan Erdoğan'ı, Metiga Askeri Havaalanı'nda Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdulcelil, Başkan Yardımcısı Mahmut Cibril, Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Türk iş adamları ve Libya'da yaşayan bazı Türk vatandaşları karşıladı.

Erdoğan'ın uçağının inişi öncesinde özel hareket polisleriyle Libya Muhalif Güçleri Havaalanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Başbakanlık korumaları da bomba arama köpekleriyle havaalaanı ve çevresinde arama yaptı. Güvenlik gerekçesiyle Erdoğan için 3 zırhlı lumizin hazırlandı.

ABDÜLCELİL'LE BAŞBAŞA GÖRÜŞTÜ

Başbakan Erdoğan, Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil'le baş başa görüştü. Rixos Otel'de gerçekleşen görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

Bu sırada Türk heyeti ile Libyalı yetkililer de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

ŞEHİTLER MEYDANI'NDA NAMAZ

Başbakan Erdoğan daha sonra Cuma namazı için eski adıyla Yeşil Meydan olan Şehitler Meydanı’na gitti.

Meydanda toplanan Libyalılar Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu. Ön sırada saf tutan Erdoğan, Cuma namazını Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, Başkan Yardımcısı Mahmut Cibril ve heyetindeki bakanlarla birlikte kıldı.

Cuma hutbesinde meydanı dolduran Müslümanlara seslenen imam, Libyalıların Türk halkını yanlarında görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. İmamın bu sözlerine binlerce Libyalı tekbir getirerek destek verdi.

Türk bayrağı ile Libya'nın yeni bayrağının süslediği meydanın çevresindeki binalara da üzerinde Arapça ''Sayın Erdoğan bizimle beraber, tek el'', ''Teşekkürler Türkiye, teşekkürler Erdoğan'' yazılı pankartlar ile Başbakan Erdoğan'ın dev posteri asıldı.

Meydana açılan tüm yollar kapatılırken, Türk güvenlik güçleri ile silahlı Libyalı muhalif güç mensupları, meydanın çevresinde sıkı güvenlik önlemi aldı.

Libyalıların yanı sıra Libya'da yaşayan Türk vatandaşları da Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu.

'ZULÜM YAPAN AYAKTA KALAMAZ'

Başbakan Erdoğan, isyanın simgesi olan tarihi meydanda Libyalılara hitap etti.

Yaptığı konuşmada, bu mübarek günlerde Libya'da kardeşleriyle bir arada bulunmanın kendisi için çok önemli bir bahtiyarlık olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

''Libya halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesini zaferle sonuçlandırdığına şahit olmak, benim için büyük bir heyecandır, büyük bir mutluluktur.

Buradan Sirte'ye sesleniyorum, buradan Bin Velid'e sesleniyorum, buradan Seba'ya sesleniyorum: Gelin, 10 bin civarında kardeşiniz şu anda aç, susuz. Buradaki kardeşlerinizle kucaklaşın. Kan dökmek bize yakışmıyor. Bir olalım, beraber olalım ve bu birliğimiz, beraberliğimiz Libya'nın özgürlüğünü, Libya'nın bir an önce en ileri ülkeler seviyesine çıkmasını sağlasın.

Diyorum ki: halkın gücü ve iradesi önünde hiçbir yönetimin duramayacağını bütün dünyaya sizler gösterdiniz. Bu uğurda hayatlarını kaybeden Libya'lı kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Geride kalanlara sabırlar diliyorum.

Dün Tunus'taydım. Yasemin devrimini gerçekleştirenleri selamladım. Ondan önceki iki gün Mısır'daydım. Arap baharını estirenleri selamladım. Bugün sizlerleyim. Şunu unutmayın; Suriye'de de halkına zulmedenler ayakta kalamayacaklardır. Zira zulüm ile abad olunmaz. Artık otokrasi dönemleri bitiyor. Totaliter rejimler gidiyor. Artık halkın iktidarı geliyor ve ben mücadelenizi tebrik ediyorum. Bütün şehitlerimize rahmet diliyorum. Mustafa Abdülcelil kardeşime, Mahmud Cibril kardeşime, Geçiş Konseyi'nin tüm mensuplarına başarılar diliyorum.

Bir olun, beraber olun. Aranıza nifak sokmak isteyen güçlere asla uymayın. Libya'nın yeraltı zenginlikleri üzerinde hesap yapanlara asla prim vermeyin. Libya, Libyalılarındır. Hepinizi Allah'a emanet ediyorum.''

Başbakan Erdoğan, sözlerini Arapça cümlelerle tamamladı.

Erdoğan'ın sözleri zaman zaman sloganlarla kesildi.

DÜNYA BASINI İZLEDİ

Meydanda Türk bayrağı taşıyan Libyalı kadınların çokluğu dikkat çekti.

Erdoğan'ın Şehitler Meydanı'nda kıldığı namazı ve meydanda yaptığı konuşmayı, farklı ülkelerden çok sayıda gazeteci de takip etti.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.