Şekeri hayatımızdan tamamen çıkarırsak vücudumuzda neler olur?

Kilo vermek isteyenlerin ilk yapması gereken şey şekeri azaltmak... Peki şekeri tamamen hayatımızdan çıkarırsak ne olur? Araştırmalar şeker tüketiminin bir tür 'bağımlılık' olduğunu gösteriyor. Şeker tüketmeyi bıraktığımız zaman hem formda kalmamız hem de güzelliğimize güzellik katmamız mümkün.

18 Nisan 2021, Pazar 14:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- AÇLIK KRİZLERİ SONLANIR

1- AÇLIK KRİZLERİ SONLANIR

Vücuda giren şeker davranışlarımızı kontrol eden mental sistemimizi de etkiler. Araştırmalar gösteriyor ki şeker beynimizde bir tür 'bağımlılık' etkisi yaratıyor. Şeker tükettiğimiz zaman, açlık hissettiren hormonlarımız yükselmeye, açlığı bastıran hormonlarımızın seviyesi ise düşmeye başlar. Sonrasında ise kendimizi pizza ve kurabiye gibi yüksek kalorili yiyecekler tüketirken buluruz. Şeker ayrıca aşırı yemeyi de tetikler.

2- BİRA SENDROMU YAŞAMAZSINIZ

2- BİRA SENDROMU YAŞAMAZSINIZ

Bağırsakların kendi kendine bira üretmesi olarak açıklanan otomatik bira sendromunda, alkol tüketmesek bile sarhoş hissedebiliriz. Bu hastalıkta vücut etanol üretir ve kana karışır. Her insanın bağırsaklarında bir çeşit fermantasyon olayı gerçekleşir ancak şeker tüketmek, maya ve bakteriler nedeniyle bu doğal sürece zarar verebilir.

3-CİLT GÜZELLEŞİR

3-CİLT GÜZELLEŞİR

Şeker tüketimine bağlı olarak ciltteki gözenekler büyüyebilir. 'Şeker yüz' denilen bu durumda, cilt gri bir ton alabilir, kaşlar incelir, yüzün her tarafında lekeler meydana gelebilir ve hassas, ince bir ciltle karşılaşabilirsiniz.

4- DAHA GÜR SAÇLARA KAVUŞABİLİRSİNİZ

4- DAHA GÜR SAÇLARA KAVUŞABİLİRSİNİZ

Dermatologlara göre, şeker saç kaybını ve saç incelmesini tetikliyor. Bunun nedeni de şekerdeki glikozun, insülin ve streoidin eşit seviyede olmamasını sağlaması. Böyleyece saç derisi iyi beslenemez ve saçlar dökülmeye başlar.

5- TÜYLENMENİN ÖNÜNE GEÇERSİNİZ

5- TÜYLENMENİN ÖNÜNE GEÇERSİNİZ

Rafine veya işlem görmüş şeker tükettiğimiz zaman, yüzümüzde tüylenme sorunuyla karşılaşabiliriz. Kandaki insülin seviyelerini yükselten şeker, aynı zamanda testosteron seviyesini de yükseltir. Bu hormon, tüylenmeye, saçların pigmnetlenmesine ve bel ile bıyık bölgesinde siyah tüyler çıkmasına neden olur.

6- YAŞLANMAYI GECİKTİREBİLİRSİNİZ

6- YAŞLANMAYI GECİKTİREBİLİRSİNİZ

Şeker sadece akneyi tetiklemekle kalmaz, hızlı yaşlanmaya da neden olur. Vücuda giren şeker, kolajen seviyelerine zarar verir ve ultraviyole ışıktan daha çabuk etkilenmemize neden olru. Böyleyece cildimiz daha az elastik olur ve kırışıklıklar baş göstermeye başlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hangisi tercih edilmeli: Sıvı diyet mi, detoks mu?