Şekersiz sakız çiğnemek orucu bozar mı? Oruçluyken şekersiz sakız çiğnemek neden orucu bozar?

Diyanet'in yayımladığı orucu bozan durumlar fetvaları arasında yer alan sakız çiğnemek orucu bozar mı konusu, birçok vatandaş tarafından merak ediliyor. Çoğu kişinin merakla araştırdığı konu olan sakız çiğnemek orucu bozar mı sorusu, Diyanet bilgileri ile doğruluk kazanmış oldu. Eğer siz de sakız çiğnemek orucu bozar mı merak ediyorsanız "Sakız çiğnemek orucu bozar mı, oruçluyken şekersiz sakız çiğnemek neden orucu bozar" haberimize bir göz atın.

20 Nisan 2021, Salı 10:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Diyanet'in yayımladığı orucu bozan durumlar fetvaları arasında yer alan sakız çiğnemek orucu bozar mı konusu, oldukça fazla kişi tarafından merak konusu olmuş. Birçok kişinin merak ettiği sakız çiğnemek orucu bozar mı sorusu, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan bilgiler ile doğruluk kazanmış oldu. Eğer siz de sakız çiğnemek orucu bozar mı merak ediyorsanız "Sakız çiğnemek orucu bozar mı, oruçluyken şekersiz sakız çiğnemek neden orucu bozar" haberimize bir göz atın.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre; ağız ve burundan alınıp mideye ulaşan her şey orucu bozar. Bu itibarla, ağız kokusunu önlemek veya diş ağrısını gidermek maksadı ile ağza sıkılan sprey ve benzeri maddeler yutulur da mideye ulaşırsa orucu bozar, yutulmazsa bozmaz.

Günümüzde üretilen sakızlarda, ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan, ne kadar dikkat edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınmak mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakız çiğnemek orucu bozar (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 395, 396). Öte yandan, hangi sakızın orucu bozmayan türden olduğu bilinemeyeceğinden oruçlu iken sakız çiğnemekten sakınılmalıdır.

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Oruçlu olduğunu unutarak yiyip içen kişi, yaşlı, hasta, zayıf ve oruç tutmaya güç yetiremeyecek durumdaysa onu gören kişi oruçlu olduğunu hatırlatmamalı, aksi durumda hatırlatmalıdır (Şürünbülâlî, Merâkı’l-felâh, 238).

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ramazan'da seferi olmak ne demek? Ramazan'da nasıl seferi olunur?