Sekste 'bana bir şey olmaz' gerçeği

Sekste 'bana bir şey olmaz' gerçeği

Cinsel hastalıklardan korunmanın en önemli yollarından biri olan prezervatif kullanım oranı Avrupa'da yüzde 70'lerdeyken Türkiye'de yüzde 12'lerde. İşte, prezervatif kullanımıyla ilgili diğer çarpıcı gerçekler...

19 Temmuz 2011, Salı 11:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiliz prezervatif markası Safex'in Türkiye'deki prezervatif kullanımıyla ilgili araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmasını sağladı.

Safex Türkiye Genel Müdürü Harun Piltan, Türkiye’de prezervatif kullanımı ile ilgili şöyle konuştu:

“Türkiye prezervatif pazarı büyüme eğiliminde ancak hala Avrupa standartlarına ulaşmış değil. Gençler ve öğrenciler prezervatif kullanmayı ekonomik olarak pek tercih etmezken, çalışan ve iyi eğitimli kesim prezervatif kullanma bilincine sahip oldukları halde prezervatif kullanmıyor. Bunun nedenini ise bana bir şey olmaz mantığına bağlıyoruz."

İşte, araştırmanın çarpıcı sonuçları...

Kaç kişi prezervatif kullanıyor?

Prezervatif bugün Türkiye'de 4,5 milyon kişi tarafından düzenli olarak kullanılıyor. 2009 yılı verilerine göre Türkiye’de 15 ila 45 yaş arasında 33.2 milyon potansiyel tüketici olduğu göz önüne alındığında bu oran sadece yüzde12’ye denk düşüyor. Diğer yandan nüfusun yüzde 27’si ise hiçbir korunma yöntemine başvurmuyor.

Prezervatif kullanıcılarının yüzde 67'si doğum kontrol, yüzde 32'si cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korunma, yüzde 24'ü AIDS'den korunma amaçlı kullanıyor.

En çok erkekler prezervatif satın alıyor

Prezervatifi, yüzde 75 erkekler, yüzde 7 kadınlar, yüzde 18 ise kadın ve erkek birlikte satın alıyor. Bir tüketicinin ortalama prezervatif kullanımı 4 yıl ile sınırlı kalıyor. Türkiye’de bir tüketici ortalama 4 yıl sonra prezervatiften başka bir korunma yöntemine geçiş yapıyor.

Bunun nedeninin ilk cinsel deneyiminden 2 yıl sonra prezervatif kullanma alışkanlığı ve ayrıca kadınlarda 18, erkeklerde 17 yaşına inen cinsel deneyim yaşı ve ortalama 4-5 yıl sonra gerçekleşen evlilikler olduğu düşünülüyor.

Prezervatif düzenli kullanılmıyor

Türkiye’de 2009 yılı itibariyle 4,5 milyon potansiyel prezervatif kullanıcısı bulunuyor. Bu oranın 2011 yılının sonunda 5 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de 15-45 yaş arası potansiyel 33 milyon tüketici bulunuyor.

Bu sayının yüzde 12,8’lik oranı düzenli, yüzde 87,2’lik oranı değişken ve düzensiz olarak prezervatif kullanıyor. Kullanıcılar tüketimin yıllık prezervatif tüketiminin yüzde doksana yakın oranını gerçekleştiren dilim içerisinde yer alıyor.


Türkiye’de bölgelere göre prezervatif kullanım oranları

* Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar prezervatifi en çok kullanan yüzdeyi oluşturuyor: yüzde 54,2
* En düşük kullanım oranı Doğu ve Güney Anadolu’da: yüzde 4,7
* Karadeniz'de prezervatif kullanım oranı yüzde 9,3
* Ege Bölgesi prezervatif kullanımına duyarlı, İç Anadolu ve Akdeniz ise toplamda yüzde 31.8.
* Türkiye'de evli her 10 kişiden yüzde 4’ü prezervatif kullanıyor.


Türkiye Avrupa'nın gerisinde

Ergen yaş grubu olarak nitelendirilen ve cinsel aktivasyonu oluşturan 18 ile 56 yaş segmenti ise nüfus ortalamasının yüzde 42,8’ini oluşturuyor. Bu kişiler de ilişkilerinin yalnızca yüzde 75’inde prezervatif kullanmayı tercih ediyorlar. Aktif prezervatif kullanımı nüfusun ancak yüzde5’i tarafından tercih ediliyor.

Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en az prezervatif kullanımına sahip konumda ve prezervatif kullanımı bakımından en düşük ülke olduğunu gösteriyor. Avrupa’da nüfus dağılımında bu oran yüzde 70’leri buluyor.

PUDRA.COM'DAN ALINMIŞTIR

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vücuda sigara kadar zarar veren yiyecekler