Sel mezarları karıştırdı

Habibler'deki Cebeci Mezarlığı'nda toprak kayması nedeniyle 100 mezar birbirine girdi

11 Eylül 2009, Cuma 15:40
A A

İstanbul’da etkili olan yoğun yağış sonucu Habibler’deki Cebeci Mezarlığı’nda gerçekleşen toprak kayması nedeniyle yaklaşık 100 mezar tahrip oldu.         İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü ekiplerince toprak  kaymasının yaşandığı Cebeci Mezarlığı 2. ve 5. kısımlarda dağılan mezarlardan  çıkan kemikler toplanmaya başlandı. Ceset torbalarına konan kemikler, mezarlığın  üst kısımlarındaki boş alana görevliler tarafından topluca defnedildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı yaptığı açıklamada, aşırı yağış sonucu mezarlıkta toprak kaymasının meydana geldiğini söyledi.         Dağılan mezarlardaki kemiklerin karıştığını ifade eden Avcı, "Yaptığımız  incelemelerde yaklaşık 100 mezarın tanınamaz hale geldiğini tespit ettik. Mezarlığın 2. ve 5. kısımlarındaki mezarların tamamını başka bir yere  taşıyacağız. Daha sonra burayı yeşillendirip tabii mezarlık ilan edeceğiz" diye  konuştu.         Adem Avcı, bunun için ailelerin izninin alınması gerektiğini, vakit geçirmeden ailelerle görüşmeye başlayacaklarını vurguladı.         Dağılan mezarlardan çıkan kemiklerin görevliler tarafından toplanarak  topluca defnedildiğini de kaydeden Avcı, kemiklerin kime ait olduğunu belirleme  gibi bir imkanlarının bulunmadığını söyledi.         Toprak kayması olan bölgede annesi Hatice Yılmaz’ın mezarının olduğunu söyleyen Nuran Işıltı ise yaklaşık 2 saattir aramasına rağmen annesinin mezarını bulamadığını bildirdi.         Geçen yıl da mezarlıkta benzer olayların yaşandığını savunan Işıltı, "Ne ölümüz rahat, ne dirimiz rahat. Ne olacak şimdi? Annemin mezarı bile tespit edilemiyor. Annemin mezarını geri istiyorum" şeklinde konuştu.         Bu arada, mezarlığa gelen bazı vatandaşların, toprak kaymasında yakınlarının mezarlarının kaybolduğunu görünce gözyaşlarına hakim olamadıkları gözlendi.

AA

Sevigen'den mezarlık tepkisi

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.