Sel ve su baskını uyarısı

Sel ve su baskını uyarısı

Yeni bir yağış sisteminin altına giren Türkiye için meteorolojiden kritik uyarılar geldi. Meteoroloji Antalya ve çevreleri için çok kuvvetli sağanak yağış uyarısı yapılırken sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olunması gerektiği ifade edildi.

11 Aralık 2019, Çarşamba 09:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelerde Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve batısı ile Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Düzce, Bolu ve Karabük çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edildi. Yağışların; Muğla, Isparta ve Burdur çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Muğla ve Aydın’ın kıyı kesimleri, Isparta’nın güney, Burdur’un doğusu ile Antalya çevrelerinde şiddetli (51-100 kg/m2),Antalya il merkezi ve batı kıyılarında aşırı (100 kg/m2 üzeri) olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Akdeniz kıyılarında fırtına

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgarın genellikle doğu ve güneydoğu, Trakya'da doğu ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyıları le Batı Akdeniz kıyılarında fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (60-90 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Muğla, Isparta ve Burdur çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Muğla ve Aydın’ın kıyı kesimleri, Isparta’nın güney, Burdur’un doğusu ile Antalya çevrelerinde şiddetli (51-100 kg/m2), Antalya Merkez ve batı kıyılarında aşırı (101 kg/m2 üzer) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar, kıyı kesimlerde hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerektiği ifade edildi.

Rüzgarın Güney Ege kıyıları le Batı Akdeniz kıyılarında doğu ve güneydoğu yönlerden fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (50-80km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ayşe Karaman’ın ölümünde 27 dakikanın sırrı