Selde 8 ölümün aslî suçlusu doğa!

Selde 8 ölümün aslî suçlusu doğa!

2 yıl önceki selde, kapalı kasa servis aracında mahsur kalarak can veren 8 kadının ölümünün asıl suçlusu 'doğa' ilan edildi. 'Tali suçlu' bulunan şirket sahibi ve idare müdürüne de hapis öngörülüyor

05 Temmuz 2011, Salı 12:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

9 Eylül 2009’da İstanbul Halkalı’da 31 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde PAMEKS Tekstil’e ait serviste ölen 8 kadın işçiyle ilgili 3 tutuksuz sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kazaya ilişkin görülen davada Cumhuriyet Savcısı Suat Baki Başkan verdiği mütalaasında Pameks Tekstil’in sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu ve idare müdürü Ferit Göncü'nün 'taksirle adam öldürmek' 15 yıla kadar hapsini istedi. Servis sürücüsü Mehmet Oğur'un olayın oluşunda kusuru bulunmadığından beraatine karar verilmesini talep etti.

Mahkemeye gelen 3. bilirkişi raporuna göre ikinci raporda felaketin faturası doğaya çıkartılırken, son rapor da doğayı asli, iş yeri sahiplerini de tali kusurlu buldu.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar katılmazken, sadece sanık avukatları hazır bulundu. Mahkemeye ulaşan son bilirkişi raporu okundu ve ardından Cumhuriyet Savcısı Suat Baki Başkan mütalaasını açıkladı.

TÜM RAPORLAR 'DOĞA SORUMLU' DİYOR

Mahkeme Heyeti Başkanı Mevlüt Bayraktaroğlu’nun talebi üzerine mahkemeye ulaşan ilk bilirkişi raporunda servisin insan taşımaya uygun olmadığı ifade edilerek ‘sel’in asli kusurlu, sanıkların tali kusurlu olduğu belirtilmiş ve sanık avukatları rapora itiraz etmişti.

Ardından mahkemeye gelen ikinci raporda tüm suç doğaya atılarak ‘’Alınması gerekli bir önlem bulunmadığı için olayın meydana gelişinde sanıklara kusur bulunması mümkün değildir. Kazanın oluşunda asli ve tek etken meydana gelen doğal afettir" denildi.

Mahkeme heyetinin talep ettiği son bilirkişi raporu ise önceki gün mahkemeye ulaştı. Hazırlanan son raporda da ilki gibi sel asli, sanıklar tali kusurlu bulundu. Raporda 8 işçinin ölümünde afetin 8'de 4 oranında, sanıklardan fabrika sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu'nun 8 de 3 oranında, idare amiri olan sanık Ferit Göncü'nün ise 8'de 1 oranında kusurlu olduğu belirtildi. Servis sürücüsü Mehmet Oğur'un da kazada kusursuz olduğu kaydedildi.

2 SANIĞIN 15 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Savcı sanıklardan servis sürücüsü Mehmet Oğur’un olayın oluşunda kusuru bulunmadığından beraatini talep etti. Sanıklardan Mehmet Cevdet Karahasanoğlu ve Ferit Göncü ise hazırlanan bilirkişi raporu, tanık beyanları, olayın oluşumundaki zararın büyüklüğü, ölü sayısının fazla oluşu dikkate alınarak olayın oluşumunu engellemek amacıyla önlem almadıkları gerekçesiyle TCK’nın 85/2 maddesi gereğince ‘taksirle adam öldürmek’ suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için süre veren mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, Pameks adlı iş yerinde çalışan Güldane Çiftçi, Özlem Ünal, Bircan Karataş, Naciye Karadeniz, Nebahat Salkım, Altun Yüksek, Fikriye Özentürk ve Nuriye Can'ın, olay günü kapalı kasa kamyonetin arkasında iş yerine gittikleri belirtiliyor. Söz konusu işçilerin, servis aracından inmek istedikleri sırada iş yerinin istinat duvarlarının sel suları nedeniyle yıkılması ve sel sularının birikmesi neticesinde araç içinde kalarak öldükleri kaydediliyor. İddianamede, aynı araçta bulunan Gençay Güli'nin binaya girdiği, araçtan çıkan şoför Mehmet Oğur'un Gülsüm Şenkoğlu ve Sakine Yıldız'ı araçtan kurtardığı anlatılarak, Trafik Kanununa göre kullanılması yasak olan kapalı kasa kamyonetle servis taşımacılığı yapıldığı ifade ediliyor. İş yeri sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu, idare müdürü Ferit Göncü ve aracın şoförü Mehmet Oğur'un olayda kusurlu bulunduğu anlatılan iddianamede, sanıkların "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Serpil KIRKESER - İSTANBUL - DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karantinada olması gereken kişi sahte HES kodu verdiği sırada yakalandı