Selin ortasında kalan aile helikopter ile yardımı kabul etmedi, sebebi sonradan ortaya çıktı

Selin ortasında kalan aile helikopter ile yardımı kabul etmedi, sebebi sonradan ortaya çıktı

Giresun'da meydana gelen sel felaketinde yolda mahsur kalan 7 kişilik aile AFAD'ın helikopter ile kurtarma teklifini daha zor durumdakilere yardım edilmesi için kabul etmedi.

29 Ağustos 2020, Cumartesi 15:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kentte etkili olan şiddetli yağışın ardından meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle Espiye'den 43 kilometre uzaktaki Erincek köyünün yolu trafiğe kapandı. İlçeden köye gitmek için araçla yola çıkan 72 yaşındaki Nokta Çalışkan ile çocukları ve torunları, sel ve heyelan nedeniyle mahsur kaldı. Çalışkan ailesi, dönerek yakındaki köyde terk edilmiş bir eve sığındı.

Yardım için aradıkları AFAD'ın "helikopterle kurtarma" teklifini "Daha zor durumda olanlar var" diye istemeyen Nokta Çalışkan ve ailesi, zorlu yollardan geçerek köylerine 3 günde vardı.

Yaşadıklarını gazetecilere anlatan Çalışkan, köye gelmek için yola çıktıklarında çok fazla yağmurun olmadığını söyledi. Çalışkan, "Tam köy yoluna girerken büyük taşlar inmeye başladı. Daha sonra heyelan indi ve döndük. Güzelyurt köyüne sığındık. Oğlum menfez üzerine arabayı park etti. 'Oraya bırakma.' dedim. Sabah kalkınca araba yoktu. Gelirken geceleri köylerde kaldık. Çok zordu. Çocuklar bizi 5 yerde iple yukarı çekti" dedi.

Çocuklarının yetkilerden yardım istediğini anlatan Çalışkan, "AFAD'dan 'Helikopter gönderelim.' dediler. 'Buraya kadar kendi imkanlarımızla geldik, başka yerlere gitsin.' dedik. 'Ben 72 yaşındayım, ben geldim, siz de benim bastığım yerlere basarak gelin.' dedim. Daha çok ihtiyacı olan birileri var diye helikopteri istemedim. Yalın ayak 3 günde geldim" ifadelerini kullandı. Nokta Çalışkan'ın oğlu Zekayi Çalışkan (34) ise "Heyelan gelince yolda kaldık. Küçük çocuklar vardı, dinlenerek 3 günde köye vardık. Çok çamur olduğu için ayakkabılarımız yolda kayboldu" diye konuştu.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Adana'da balıkçı teknesi battı, 1 kişi kayıp