Selülit yapan 7 içecek

Hangi içecekler selülit oluşumunu tetikler? Selülitten kaçınmak için hangi içecekleri ölçülü tüketmemiz gerekiyor?

06 Eylül 2018, Perşembe 10:43
A A

Kadınların son yıllarda adeta savaş açtığı selülitler deri altında biriken yağ tabakasının deriyi deforme etmesinden kaynaklanır. Selülitin nedenleri arasında genetik ve hormonal sebeplerin yanında beslenme düzeni de büyük rol oynar. Genellikle kadınlarda görülen selülit, zaman zaman erkeklerde ve hatta bebeklerde bile görülebilir. Östrojen seviyesinin kadınlarda yüksek olması selülitin daha sık görülmesinin nedenleri arasındadır. Özellikle kalça, basen, kol ve bacaklarda selülit oluşumuna rastlanır.


Hazır meyve suları:

Hazır meyve suları:

Yüksek kalorileri ve şeker miktarı yönünden zengin olmaları meyve sularını selülitle savaşta yasaklı listesine eklemeye yetiyor. 

Alkol:

Alkol:

Alkollü içeceklerin çoğu vücutta selülit oluşumuna zemin hazırlar. Yüksek kalorili olmaları da bu etkiyi artırır. 

Çay:

Çay:

Bir başka kafein içeren içecek olan çay, fazla tüketildiği zaman selülit oluşumuna katkı sağlar. 

Kola:

Kola:

Kafein ihtiva etmesi ve bolca tatlandırıcı ve şekerden yapılması kolayı da selülit yapan içecekler listesine sokar. 

Turşu suyu:

Turşu suyu:

Yüksek miktarda tuz içeren turşu suyu selülite neden olan içeceklerdendir. 

Kremalı içecekler:

Kremalı içecekler:

Şeker ve doymuş yağ yönünden zengin içecekler olan kremalı kahve ve milkshake'ler selülit dostu içeceklerdendir.

Kahve:

Kahve:

İçerisindeki yoğun kafein nedeniyle idrar söktürücü olup vücutta sıvı tutulmasını önleyen kahve çok tüketildiği zaman selülite neden olur. Özellikle kahvenin yanında tercih edilen şeker, süt ve kremalar da selülite yol açan besinlerin başında gelir.


Selülitle savaşmanın en basit yollarından birisi düzenli spor yapmaktır. Düzenli egzersiz sayesinde kan dolaşımı hızlanır ve kaslar gerilerek selülitli yapı azalmaya başlar. Yüzme ve yürüyüş selülitle savaşmada en etkili sporlar olarak gösterilir. Bu sporlar lenf ve kan dolaşımını artırmaya yarar. Bol su tüketmek selüliti azaltmada önemlidir. Egzersiz ile parçalanan yağ ve toksik maddeler su yoluyla vücuttan atılır. Ayrıca beslenmemize dikkat etmek az yağlı ve az tuzlu bir beslenme programına geçmek selülit tedavisini başarılı kılar.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.