Selülite karşı nasıl beslenmeli? İşte selülite savaş açan besinler

Kadınların korkulu rüyası haline gelen selülitlere karşı önlem almanın yolu sağlıklı beslenmeden geçiyor

14 Kasım 2017, Salı 17:26
A A
Selülite karşı nasıl beslenmeli? İşte selülite savaş açan besinler
Uzman Diyetisyen Sinem Uygun, selülitten kurtulmak için beslenme düzeninde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi:

ŞOK DİYETLERDEN KAÇININ

"Deri altı yağ dokusunda fazla miktarda yağ birikmesinden dolayı oluşan selülit, hastalık değil estetik bir sorundur. Düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam ve hormonların da etkisiyle kan dolaşımının yetersiz hale gelmesi, dokulara yeteri kadar oksijen taşınamamasına neden olur. Oksijenden yoksun kalan dokuların zamanla elastikiyetini kaybetmesi, cilt yüzeyinin bozulması ve pürüzleşmesine yol açar. Östrojen hormonundan dolayı daha çok kadınlarda görülen selülit, zayıflarda da görülmekle birlikte kilolu kişilerde daha belirgin bir hal alır. Selülitlerden tamamen kurtulmak ya da gözle görülmez hale gelmesi için öncelik beslenme alışkanlıklarını değiştirilmesidir. Hızla kilo vermek için uygulanan şok diyetler, yağ kaybından çok kas ve su kaybına neden olduğu için selülit oluşumun hızını artırır. Şok diyetler yerine pilates, yürüyüş, yüzme gibi düzenli sporlar ve sağlıklı beslenme ile kas gerginliğini iyi duruma getirmek selülitlerden kurtulmak için daha faydalıdır. 

SUYUNUZA SALATALIK VE ZENCEFİL DİLİMİ EKLEYİN

Selülitten kurtulmanın birinci yolu, gerekli miktarda su tüketiminin sağlanmasıdır. Her gün 2-2,5 litre su tüketimi dolaşımın düzenlenmesine iyi gelirken, metabolizmanın hızlanması, toksinlerin atılması ile cildin nemli, parlak ve elastik olmasına yardımcı olur. Zorlanan kişilerin taze zencefil ya da salatalık ilave ederek suyu aromalı hale getirmeleri mümkün. Aşırı çay ve kahve tüketiminin vücudu susuz bırakacağı ve selülit oluşumunu tetikleyeceği unutulmamalı. Bunun yerine meyve çayları ya da metabolizmayı hızlandırarak ödemin azalmasına yardımcı olan yeşil çay tercih edilebilir.    

YULAF, ÇAVDAR VE TAM BUĞDAY TÜKETİN

Vücudun yağ dokusunu artıran beyaz un ve şekerli gıdaların günlük beslenme programından çıkartılması gerekir. Bu besinlerin yerine tok tutan yulaf, çavdar veya tam buğday ile yapılmış gıdaları tercih etmek kilo kontrolüne yardımcı olur. Bununla birlikte bu besinleri tüketmek cildin sağlıklı ve esnek görünmesini sağlayan kolajen ve elastin proteinlerinin üretimini de artırır.

CİLDİNİZE MARUL VE ROKA DOPİNGİ YAPIN

C vitamini içeren besinleri düzenli olarak tüketmek vücutta kolajen üretimini artıracağı için cildin pürüzsüz ve daha parlak olmasını sağlaR.Her gün 2-3 porsiyon meyve ve 7-8 porsiyon sebze tüketmek C vitamini ihtiyacını karşılar. Özellikle marul, roka, dereotu, maydanoz, kuşkonmaz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ile mevsim meyvelerinin tüketilmesi cildi besler.

SOFRANIZDAN BALIĞI EKSİK ETMEYİN

Günlük beslenme düzeninde Omega 3 içeren besinlerin tüketilmesi selülit oluşumunu azaltırken bağ dokusunu güçlendirir. Haftada 2-3 kez ızgara ya da fırında pişirilmiş balık tüketmenin yanında;

- Ceviz, badem,
- Keten ve chia tohumu gibi omega 3 içeren kaynakları beslenme programına dahil etmek selülitlerin giderilmesini sağlarken kırışıkların azalmasına, cildin pürüzsüz ve parlak bir görünüm almasına yardımcı olur."
 
 
 
 
 
 
Sıradaki haber yükleniyor...