Selülite son vermenin 10 yolu

Yiyecek ve içeceklerden destek alarak, dar pantolonlar giymeyerek, tuzu az kullanarak portakal görünümünden kurtulabilirsiniz. İşte, selülitle mücadelenizi kolaylaştıracak 10 pratik öneri

27 Nisan 2010, Salı 05:00
A A

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Diyetisyen Esra Güneş anlattı:

1) Günde 5-6 porsiyon sebze-meyve tüketin.
2) Tuzu az kullanın. Özellikle tuz içeriği yüksek salam, sosis gibi gıdalardan uzak durun. Tuz dokularda çok su tutar. Ayrıca iştah açarak diyet yapmayı güçleştirir.
3) En az 2 litre (yazın 3) su için. Su, böbreklerinizin zehirli atıkları vücuttan uzaklaştırmasını sağlar. Yeterince su içmek selülitli dokuları temizleyerek bu dokulardaki tuzu atar.
4) Unlu, şekerli, baharatlı, salçalı yiyeceklerden, kola, kahve gibi kafeinli içeceklerden, alkol ve sigaradan uzak durun.
5) Et, peynir gibi besinlerin az yağlısını tercih edin.
6) Hiç mayonez kullanmayın. Soslardan uzak durun.
7) Margarin, tereyağı gibi katı yağlardan kaçının. Yemeklerinizde bitkisel yağ tercih edin. Etsiz pişirdiğiniz yemeklere ve salatalara zeytinyağı koyun. 1 kilo sebze pişiriyorsanız 2 yemek kaşığı yağı geçmeyin.
8) Abur cubur ve fast food’tan (hazır yiyecek) uzak durun.
9) Kan dolaşımınızı hızlandırmak için egzersizi hayatınızda alışkanlık haline getirin. Bol bol yürüyüş yapın.
10) Çok sıkı iş çamaşırı, pantolon, çorap gibi giysileri kullanmayın. Dar giysiler topardamarları sıkıştırarak düzenli kan dolaşımını engeller.

BÖLGESEL İNCELME İÇİN MEZOTERAPİ
Bölgesel incelme için mezoterapi Memorial Hastanesi Medikal Estetik Bölüm Sorumlusu Dr. Seran Göçer anlattı:

Mezoterapi nedir?
Dr. Seran Göçer: Selülitli bölgelere çok ince iğnelerle ilaç verilir. Bu ilaçlar yağ bloklarını kırarak kan dolaşımını hızlandırır. Cilt altında yağ hücrelerini sıkıştıran, dolaşımı bozan sıvı atıklarını vücuttan atar.
Toplardamarlarının duvarlarındaki gevşeme ve geçirgenlik artışını da düzeltir. Bunun sonucunda yeni selülit oluşumu engellenir.

Nasıl uygulanır?
Dr. Seran Göçer: Tabanca benzeri bir cihazın içindeki ince uçlu iğnelerle orta deriye ilaç enjekte edilir. Tedaviden sonra kişinin günlük hayatını etkileyecek herhangi bir durum yaşanmaz ancak bazen iğne yerlerinde küçük morluklar görülebilir.

Hangi bölgelere uygulanabilir?
Dr. Seran Göçer:Bacaklar, kollar ve karın bölgesinde kullanılabilir. Ayrıca zayıflamaya rağmen bazı bölgelere yerleşen, verilmesi zor kilolardan kısa ve pratik yoldan kurtulmayı sağlar.

Kaç seans sürüyor?
Dr. Seran Göçer: Genellikle 8-12 seansta tamamlanır. Her seans 30 dakikadan oluşur.

Ne kadar inceltiyor?
Dr. Seran Göçer: Bir aylık sürede 1 ya da ya 2 beden incelme hedeflenir.

Nelere dikkat edilmeli?
Dr. Seran Göçer: Aynı gün kozmetik ürünler kullanmamalı. İşlemin ardından 12 saat geçinceye dek banyo ve duş yapılmamalı. Güneşten 48 saat korunmaya ve havuza girmemeye özen gösterilmeli.

Kimlere uygulanamaz?
Dr. Seran Göçer: Mezoterapi hamileler, emzirenler, diyabet ve kanser hastaları, iyota karşı alerjisi olanlar, kan sulandıran etkiye sahip ilaç tedavisi görenler ve cilt döküntüleri olanlar için sakıncalı.

ÖRNEK DİYET LİSTESİ
Diyetisyen Esra Güneş’ten selülitlere savaş açan örnek diyet mönüsü:

2.gün
Sabah:
1 orta boy elma
1 adet haşlanmış yumurta
2 dilim tuzsuz ekmek (50 gram)
3 adet ceviz

Ara:
1 çay bardağı yağsız süt
1 adet armut

Öğle:
3 yumurta büyüklüğünde haşlanmış yağsız tavuk (tuzsuz)
Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)
1 çay bardağı yoğurt

Ara:
1 ince dilim ekmek (tuzsuz)
1 orta boy elma
1 parça tuzsuz peynir (30 gram)

Akşam:
6 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği
Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)
2 dilim tuzsuz ekmek
1 çay bardağı yoğurt

Ara:
2 orta boy armut
Bol su

YARIN: İlaç etkili besinler

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.