Selzedeye vergi kolaylığı

İstanbul Vergi Dairesi, selzededen gerekli belgelerle bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurmasını istedi

15 Eylül 2009, Salı 11:30
A A

İNTERNET SİTESİ DUYURDU 
İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, sel baskınından zarar gören mükellefler için sağlanabilecek kolaylıkları ve yararlanmak için yapılması gereken işlemleri açıkladı. Başkanlığın internet sitesinde yapılan duyuruda, “Sel felaketine uğrayan mükelleflerimiz için beyanname verme süreleri ve bu beyannamelerde beyan edilecek vergi ve diğer mali yükümlülüklerin ödeme sürelerinin, uygun görülmesi halinde Maliye Bakanlığı’nca belirlenecek süre kadar uzatılması mümkündür” denildi. 

DİLEKÇE İLE BAŞVURU ŞART 
Mükelleflerin, selde uğradıkları zararı belirten dilekçe ile vergi dairesine başvurmaları gerektiği belirtilen duyuruda, dilekçeye itfaiye raporu, polis tutanağı, fotoğraf ve benzeri belgelerin eklenmesi istendi. Duyuruda, sel dolayısıyla değerini kaybeden emtia, demirbaş, araç, gereç, taşıt, makinelerin defter kayıtlarındaki değerlerinin, uğranılan değer kaybı ölçüsünde düzeltilebileceği belirtildi. Bunun için de aynı belgelerle vergi dairelerine başvurulması gerektiği ifade edildi. 

VERGİ BORCU SİLİNEBİLİR 

Duyuruda, “Talep, vergi dairelerince takdir komisyonlarına gönderilerek hasar gören varlıkların değerlemesinin yapılması sağlanacaktır. Sel dolayısıyla sahip oldukları amortismana tabi değerleri zarara uğrayan mükelleflerimizin, bunlar için fevkalade amortisman ayırmaları mümkün olacaktır. Selde varlıklarının en az üçte birini kaybedenlerin vergi borç ve cezalarının, Maliye Bakanlığı’nca zararla orantılı olmak üzere kısmen veya tamamen terkin edilmesi mümkündür” ifadesi yer aldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.