Semanur Kurt: Tarihi doku üzerindeki tahribatları görebiliyoruz

Semanur Kurt: Tarihi doku üzerindeki tahribatları görebiliyoruz

Semanur Kurt: Tarihi doku üzerindeki tahribatları görebiliyoruz

07 Kasım 2019, Perşembe 12:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Aslı DURAN/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Kent Konseyi ve Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi, 'Geleneksel Kent Dokusunda Estetik' konulu çalıştay düzenledi. Çalıştayda kent dokusunun durumuna dikkati çeken Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, “Eski doku dediğimizde tarihi Kaleiçi, Balbey, Haşim İşcan, Cumhuriyet Meydanı ve Elmalı Mahallesi gibi önemli merkezler geliyor. Kaleiçi turizm alanı olması nedeniyle ticari amaçla kullanılıyor. Eski tarihi ve doğal doku üzerindeki tahribatları çok net görebiliyoruz" dedi.
Antalya Kent Konseyi ve Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi'nin ortaklaşa hazırladığı 'Geleneksel Kent Dokusunda Estetik' konulu çalıştay, Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde yapıldı. Çalıştaya Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Ebru Manavoğlu, Şehir Plancısı Dr. Nazım Özer, Peyzaj Mimarı Dr. Ekin Oktay, Mimar Doç. Dr. Hacer Danacı, Recep Esengil, Prof. Dr. Yusuf Örnek, Doç. Dr. Aslan katıldı. Çalıştayda Türkiye'nin çeşitli illerinde çekilen fotoğraflarla, eski kent dokularına dikkat çekildi. Çalıştay kapsamında fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödül verildi.
'DOKUNUN KORUNMASI GELİŞTİRİLMESİ VE GELECEĞE TAŞINMASI ÖNEMLİ'
Geçmişi günümüze aktaran en zengin tarihi ve kültürel değerlere dikkat çeken Semanur Kurt, kültürel mirasa sahip çıkılmasına vurgu yaptı. Kent estetiğinin yerel yönetimlerin programlarında gündeme taşınması gerektiğini belirten Kurt, eski kent merkezlerini ele alarak bu sürece başladıklarını söyledi. Türkiye'nin genelinde çekilen fotoğrafları yarışmayla ödüllendirdiklerini anlatan Semanur Kurt, “En önemlisi bu kent dokusunun mevcut durumuna dikkat çekmeyi amaçladık. Estetik görüntü bozukluğunun ortadan kalkması için, yerel yönetimlerin programlarına girmesini istedik. Antalya'da eski doku dediğimizde tarihi Kaleiçi, Balbey, Haşim İşcan, Cumhuriyet Meydanı ve Elmalı Mahallesi gibi önemli merkezler geliyor. Kaleiçi turizm alanı olması nedeniyle ticari amaçla kullanılıyor. Eski tarihi ve doğal doku üzerindeki tahribatları çok net görebiliyoruz. Balbey Mahallesi hala konut olarak kullanılıyor ama günün koşullarına çok ihtiyaç vermediği için daha konfor düşkünlüğümüz nedeniyle bölge dışına çıktı. Ucuz maliyet nedeniyle amaç dışı kullananlar, kiralayanlar çok fazla. Hem buna dikkat çekmek hem de bu dokunun korunması geliştirilmesi ve geleceğe taşınması açısından önem taşıyor. Bu süreci, kentin katkısıyla ulusal düzeyde bilim insanlarıyla tüm toplulukların tartışmasına açarak kentin gündemine getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.
MANAVOĞLU: ESTETİK KAYGILAR GÖZ ARDI EDİLİYOR
Şehir Plancıları Odası Başkanı Ebru Manavoğlu, Antalya'nın geleneksel kent dokusunun çevresinde estetik kavramını ortaya koymak ve sorunları belirleyerek çözüm önerilerini sunmak istediklerini vurguladı. Manavoğlu, “Antalya hızla göç alan ve hızla değişen bir kent. Bunun için geleneksel kent dokusu olarak adlandırdığımız Kaleiçi Bölgesi, Balbey gibi kent merkezleri sürekli değişim ve dönüşüm geçirmektedir. Özellikle Balbey Mahallesi'nin planlama sorunları kentsel mekana olumsuz yansımaktadır. Buralarda estetik kaygılar göz ardı edilmektedir. Bunları vurgulamak ve kent içinde neler yapabiliriz düşüncesiyle çözüm önerilerini sunacağız" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Başkan Topaloğlu öğrencilerle bir araya geldi