Şenol Güneş'ten istifa sinyali

Şenol Güneş'ten istifa sinyali

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, yeni sezon öncesi kafa karıştıran açıklamalarda bulundu, istifa işaretleri verdi

17 Mayıs 2012, Perşembe 11:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sezona ilişkin değerlendirmeler yapan Güneş, açıklamalarının son bölümünde, "Bugün ben varım, yarın başka biri olabilir. İlkeleri ve uygulamaları kulüp adına doğru koyamadığımızda sorunlar olabilir.

Hiç kimse de sürekli görevde kalamaz. Değişikliklerle de kurumlar çökmez. Hatta belki daha iyi olur ve bunun için değişimler yapılır. Sorunlar vardır.

Hepsi çözülür. Yeter ki arada, iyi niyet, samimiyet, güven, işin üstesinden gelebilecek enerji ve sağlık olsun. Ben şu anda, kendi adıma o enerjiyi ve sağlığı taşıdığımı hissetmiyorum. Bu durumumun kimseyle ilgisi yok" diyerek önümüzdeki sezonda bordo mavili camiada olmayacağını ima etti.

"HEDEFLERİMİZE ULAŞAMADIK"

Trabzonspor’un internet sayfasında yer alan açıklamalarında, bordo mavililerin bu sezon birçok kategoride en fazla müsabaka oynayan takımların başında geldiğine dikkat çeken Güneş, "Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, Spor Toto Süper Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve milli maçlar düşünüldüğünde oyuncularımızın nasıl yoğun bir dönem geçirdikleri açıkça görülüyor.

Bu süreçte ülkemizi Avrupa’da başarıyla temsil ettiğimizi düşünüyoruz. Ligde ve kupada ise maalesef hedeflerimize ulaşamadık. Yine de sebepleri ne olursa olsun Trabzonspor’un daha güzel futbol oynayarak, iyi sonuçlar alması gerekliydi. Ancak maalesef bunu başaramadık, bu nedenle de üzgünüz" diye konuştu.

"ÖZELEŞTİRİMİZİ YAPMALIYIZ"

Bordo-mavili futbolcuların dünden daha fazla sevgiye ve desteğe ihtiyaçlarının olduğunu vurgulayarak açıklamalarını sürdüren Güneş, "Bugün onları sahiplenme günüdür. Trabzonspor büyük taraftarını temsil eden bir kulüptür. Kentimizin, takımımızın sembolü, camiamızın geleceği değerli taraftarlarımızdır.

O nedenle şiddete başvurmadan, doğru davranışlar sunarak, Fair-Play anlayışı çerçevesinde davranmalı, diğer takımlara örnek tavırlar sergilemeliyiz. Birlikteliğimizi tam anlamıyla sergilemeli, kişisel hesap yapmadan kulübümüzü kucaklamalı, içimizdeki yanlışlara izin vermemeliyiz.

Makul, ilkeli ve prensipli olmalıyız. Kendi gerçeğimizle yüzleşerek, özeleştirimizi yapmalıyız. Daha iyi Trabzonspor yaratabilmek için dersler çıkartmalıyız. Saha içinde de saha dışında da sonuçta ne olursa olsun sağduyulu davranmalıyız. Haklı iken haksız duruma düşmemeliyiz.

Bugüne kadar sevgisini, desteğini esirgemeyen değerli taraftarlarımızın bundan sonra da bu desteği arttırarak devam ettirmesini arzu ediyorum. Elbette üzgünüz, kızgınız, moralimiz bozuldu. İstemediğimiz durumlar ortaya çıktı ama bugün daha fazla ilgiye, desteğe ve sevgiye ihtiyaç var. Bugün sahiplenme günüdür. Hiç bir zaman Trabzonspor’u temsil ettiğimizi unutmayalım. Ne yazık ki şu anda birlikteliğimizi tam anlamıyla sağlayabilmiş değiliz. Kişisel hesapları kulüp ve takım üzerinden görme alışkanlığından herkes vazgeçmeli. Böyle davranarak ağacı değil, ormanı yakıyoruz. Mevcut düşünce yapısını mutlaka değiştirmeliyiz. Zira insanı ayakta tutan temel unsur kas ve iskelet sistemi değil, ilke ve prensipleridir" görüşlerine yer verdi.

"ŞİDDET KÖRÜKLENİYOR"

Adaletin olmadığı yerde herkesin suçlu sayılabileceğine de işaret eden teknik direktör Şenol Güneş, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Kişisel olaylarda toplumu harekete geçiren en önemli faktörlerden birinin ’tahrik’ olduğu unutulmamalıdır. Maalesef ülkemizde sorunlar irdelenmiyor. Temeline inilmeyince de şiddet körükleniyor.

Şiddetin sonuçlarını konuşuyoruz ama sebeplerini tartışıp çözüme kavuşturulması için çalışmıyoruz. Kulüp olarak hakkımızı demokratik yöntemlerle ve hukuksal çerçevede aramalıyız. Mutlaka kendi gerçeğimizle yüzleşeceğiz. Özeleştirimizi yapacağız. Çünkü hepimiz daha iyi bir Trabzonspor istiyoruz.

Taraftarlarımızdan sebepleri ne olursa olsun sağduyulu ve doğru işler yapmalarını bekliyorum. Bazı çevrelerin bilinçli olarak taraftarlarımızın üzerine geldiklerini biliyoruz. Sadece futbolda değil, her alanda kentimizi kötülemek isteyenlere izin vermeyelim. Her ortamda Trabzon’a ve Trabzonspor’a sahip çıkalım."

"O ENERJİYİ VE SAĞLIĞI TAŞIDIĞIMI HİSSETMİYORUM"

Trabzonspor için kendisine yapılan eleştirilere saygı duyduğunu yorumlayan Güneş, "Çalışma düzeni içerisinde hiç bir zaman herhangi bir yetki beklentim olmadı, olmaz da. Bunu söylerken, elbette etkili olmak, düşüncelerimi hayata geçirmek isterim.

Trabzonspor için daha iyi olması adına benim içinde ya da dışında olmam da önemli değil. Bugün ben varım, yarın başka biri olabilir. İlkeleri ve uygulamaları kulüp adına doğru koyamadığımızda sorunlar olabilir. Hiç kimse de sürekli görevde kalamaz. Değişikliklerle de kurumlar çökmez.

Hatta belki daha iyi olur ve bunun için değişimler yapılır. Sorunlar vardır. Hepsi çözülür. Yeter ki arada, iyi niyet, samimiyet, güven, işin üstesinden gelebilecek enerji ve sağlık olsun. Ben şu anda, kendi adıma o enerjiyi ve sağlığı taşıdığımı hissetmiyorum. Bu durumumun kimseyle ilgisi yok" diyerek yeni sezonda olmayacağının işaretlerini verdi.

Ömür AVCI/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER F1 İspanya Grand Prix'sinde zafer Hamilton'ın