Serdar Tatlı ve Barış Şimşek konuştu: Futbolcular onlardan, onlar futbolculardan şikayetçi

Türk futbolunun gündeminde olan hakemler, TRT Spor'da masaya yatırıldı. MHK Başkanı Serdar Tatlı ve VAR koordinatörü Barış Şimşek, Ersin Düzen'in konuğu oldu. Hakemlik camiasının tepesindeki iki isim önemli detaylara değindi. Serdar Tatlı, dün de Fanatik yazarı olan eski hakem Deniz Çoban'a konuşmuştu.

18 Aralık 2020, Cuma 09:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"Hiçbir ülkede böyle bir uygulama yok"

"Hiçbir ülkede böyle bir uygulama yok"

Serdar Tatlı, Ali Koç'un 'kura ile hakem belirleme' önerisine cevap verdi.

Avrupa'nın gelişmiş liglerinde böyle bir uygulamanın olmadığını görüyoruz. Dünyanın hiç bir ülkesinde böyle bir atama şekli yok. Yaptığımız sohbetlerde Uilenberg ve Roberto ile UEFA'nın da çok öneride bulunmadığını biliyoruz. Ülke federasyonlarının inisiyatifinde olan bir konudur, UEFA'nın görüşünü almak kaydıyla Federasyonlar bunu yapabilirse yapılabilir.

"Artık hafif temaslara faul yok"

"Artık hafif temaslara faul yok"

Uilenberg ile beraber sezon başından bu yana eğitimlerde UEFA'nın gönderdiği eğitim paketleri üzerinden inceleme yapıyoruz. Bizim ülkemizdeki futbol seyrini artırmak için ne yapmalıyız konusunu tartışıyoruz. Futbolcuların en ufak müdahaleye düdük beklediğini görüyoruz. Oyunun her alanında hafif temasları devam ettirmeleri gerektiğini söyledik. UEFA bile son dönemde basit penaltı olmasını istemediği görüntüleri eğitimlerine kattı. Oyunun sık kesilmemesi için önlemler alınmaya çalışıldı. Biz de sezon öncesi eğitimlerinde hakemlerden bunu istedik.

"VAR'a kanıt lazım"

"VAR'a kanıt lazım"

Biz hakemlerimize verdiğimiz eğitimleri FIFA ve UEFA'nın talimatlarıyla yapıyoruz. Eğer elinde net bir kanıt var ise VAR'a başvurulması gerekiyor. Elinde net kanıt yoksa zaten ne değerlendirilecek. Net biçimde ortaya koyabilmeli VAR odası. Hakemlerimize hafta içerisinde yaptığımız hafta sonu maçlarının analizinde VAR hakemlerimizdeki eksikliklerimizi hakemlerimize mail olarak gönderiyoruz çarşamba günleri. VAR hakemlerimizi de eksiklikleri üzerinden perşembe günleri bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz.


VAR nasıl çalışıyor?

VAR nasıl çalışıyor?

VAR sahadaki hakemi etkileyemez. VAR, yardımcı hakemler gibi orta hakeme yardımcı olmak için VAR var hakemi. VAR protokolünün içerisinde şu var: Maçın seyrini değiştirebilecek net bir kanıt varsa devreye girsin deniyor. Hakem vermiş olduğu karar konusuna inanıyorsa, kararının doğru olduğunu düşünüyorsa VAR'ın görüş belirtmesine rağmen kararında diretebilir. Hakemin kararını yönlendirmeye yetkisi yok, ona bir opsiyon tanıyıp inceleme tavsiyesinde bulunuyor.
İncelemeyi orta hakem başlatır. Eğer hakem tereddüde düşerse tekrar inceleme şansına sahiptir. Hakem inceledikten sonra kararını değiştirip değiştirmeme hakkına sahiptir. Kararı orta hakem başlatır. VAR hakeme inceleme önerdiği zamanlarda bile karar sahadaki hakemindir.

"Eğitim isteyen 5 kulüp oldu"

"Eğitim isteyen 5 kulüp oldu"

VAR için 21 takımdan 5'i bize kurallar konusunda talepte bulundu. Genel kurallar ve VAR ile ilgili biz sadece 5 kulübümüze eğitimci gönderip eğitim verdik. Kulüplerin isimlerini vermeyeceğim. Burada önemli olan futbolcuların ve teknik heyetin eğitim alması. Eğitimci arkadaşlarla sonrasında konuşuyoruz, eğitim alan futbolcularımızın da duyarsız kaldığı bilgisini alıyorum. Kuralları kimse öğrenmek istemiyor. Yönetici, taraftar, kulüpler kimse kuralları öğrenmek istemiyor. Futbolcular eğitimleri alırken bir an evvel bitsin gözüyle bakıyor. Biz açığız, isteyen herkese oyun kurallarıyla ilgili her zaman açığız yeter ki bize talep gelsin.

"VAR kayıtları paylaşılamaz"

"VAR kayıtları paylaşılamaz"

Ben VAR kayıtlarını zaman zaman dinlerim. VAR kayıtlarının açıklanmaması konusunda IFAB'ın tavsiyesi var. VAR kayıtlarını dinlediğim zamanlar oldu. VAR kayıtlarının sızdırılması teknik olarak mümkün değil.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder