'Serebral Palsi' nedir? İşte bütün merak edilenler

'Serebral Palsi' nedir? İşte bütün merak edilenler

Son günlerde sıkça adını duyduğumuz serebral palsi, Ceyda Düvenci kızı Melisa'nın yürümeye başlamasının ardından sosyal medyada merak konusu oldu. Peki serebral palsi nedir, belirtileri nelerdir?

26 Ekim 2017, Perşembe 16:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ceyda Düvenci'nin kızı Melisa doğar doğmaz beyin kanaması geçirmiş ve beyninin hareket noktası etkilendiği için  serebral palsi (CP) hastalığına yakalanmıştı. Ancak Ceyda Düvenci'nin yoğun çabaları sonucunda Melisa, yürümeye başladı. Ünlü oyuncu kızının başarı öyküsünü Instagram'da takipçileri ile paylaşınca serebral palsi hastalığı merak konusu oldu.

Peki bebeklerin gelişimini etkileyen 'Serebral Palsi' hastalığı nedir? İşte cevabı...

Serebral Palsi (beyin felci), bebeklikte ya da çocukluk çağının başlarında ortaya çıkan ve vücut hareketlerini ve kas koordinasyonunu kalıcı şekilde etkileyen fakat zaman içinde kötüleşme sergilemeyen bir dizi nörolojik bozukluktan herhangi birini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Serebral palsi kas hareketlerini etkilemekle birlikte kaslardaki ya da sinirlerdeki bir problemden kaynaklanmaz. Beynin, kas hareketlerini kontrol eden bölgelerinde söz konusu olan anormalliklerden kaynaklanır. Serebral palsi görülen çocukların çoğunluğu bu bozuklukla doğar, ancak bozukluk aylar ya da yıllarca tespit edilemeyebilir.

Serebral palsinin belirtileri (semptomları) nelerdir?

Serebral palsinin (SP) ilk belirtileri genellikle çocuk 3 yaşına gelmeden önce ortaya çıkar. En yaygın olanları istemli hareketler sırasında kas koordinasyonu eksikliği (ataksi); kaslarda katılık ya da sıkılık ve abartılı refleksler (spastisite); tek ayağını ya da bacağını sürüyerek yürüme; ayak uçlarında yürüme, eğilerek yürüme ya da makaslayarak yürüme; aşırı katı ya da aşırı gevşek kas tonusudur.

Çocukların küçük bir bölümünde serebral palsi, yaşamın ilk birkaç ayında ya da yılında meydana gelen beyin hasarı, bakteriyel menenjit veya viral ensefalit gibi beyin infeksiyonları ya da trafik kazası, düşme gibi sebeplere bağlı kafa yaralanmaları sonucu ortaya çıkar. 


Türkiye'yi ağlatan Kaan bebekten kötü haber!


Serebral palsiye neler yol açar?

Birçok SP vakasının nedeni bilinemiyor. Motor işlevleri düzenleyen beyin alanlarının gelişiminde bir anormallik veya hasar geliştiğinde hastalık meydana geliyor. Yaklaşık her 1000 canlı doğumun 2 – 3’ünde meydana gelir. Risk faktörleri aşağıdaki gibidir:

- Prematürite (Erken doğum)

- Çok düşük doğum ağırlığı (Özellikle 1000 gramın altındaki bebekler)

- Virüsler

- Hamilelik sırasında ilaç veya madde bağımlılığı

- Enfeksiyon

- Beyin kanaması

-Travma

 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sinsi böbrek hastalığı belirtileri