Setenil de las Bodegas: Kayalıkların altındaki saklı köy

Kayalıkların üzerine ya da yüksek kesimlere kurulan yerleşim yerlerine hemen hemen hepimiz alışığız. Ancak İspanya'daki bu küçük köy, kayalıkların tam altına inşa edilmiş. Öyle ki, evler kayalıklarla bir olmuş. Eski bir Emevi köyü olan Setenil de las Bodegas, otantik görüntüsüyle turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

12 Ocak 2021, Salı 12:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İspanya'nın 17 özerk bölgesinden biri olan Cádiz'e bağlı Setenil de las Bodegas, 3 bin nüfusa sahip bir Endülüs köyü.

Rio Trejo Nehri’nin aşındırdığı kayalıkların hemen altına kurulan köy, en gözde turizm merkezlerinden biri. Bu köydeki yerleşim o kadar eski ki, bazı kişiler tarih öncesinden beri burada yerleşim olduğunu iddia ediyor.

Setenil de las Bodegas köyündeki evlerin tepesinde devasa bir kaya parçası olduğundan, çatı yapmalarına gerek kalmamış. Oldukça korunaklı olan bu evlerde sadece ön cephe duvarının olması yeterli.

Köydeki otantik evler yazın serin, kışın da sıcak oluyor.

Setenil de las Bodegas köyünde de diğer turistik lokasyonlarda olduğu gibi barlar, restoranlar ve eğlence mekanları var.

Köyün en meşhur ürünleri ise; Endülüs şarabı, bal ve zeytinyağı.

İlkbahar ve yaz dönemlerinde ise köy oldukça kalabalık oluyor.

Evlerin üstündeki kayanın en tepesinde ise bir kale var. Bu kale Endülüs Emevileri döneminde inşa edilmiş. Her ne kadar 1407'de Emevi dönemi sona ermiş olsa da bölgedeki Arap mimarisinin etkilerini es geçmemek gerekiyor. Köyde İspanyol-Arap karışımı bir mimari kombinasyon göze çarpıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Covid-19'a rağmen Göbeklitepe'nin ziyaretçisi eksik olmadı