Sevdiğinizle kavga ettiğinizde hatırlamanız gereken 15 şey

Bir ilişkide tartışma ve kavgalar asla bitmiyorsa, önemsenmesi gereken bir konu var demektir. Doğru bir şekilde iletişim kurmak ve problemlerinizi birlikte çözmek çok önemlidir. Sık sık kavga eden çiftler, bu duruma çözüm bulamadığı takdirde ilişkileri ayrılıkla sonuçlanır. Kavganın sebebini bulmak bazen zorlayıcı olabiliyor. Sizden biri veya ikiniz de adil bir şekilde savaşmıyorsa, çabalamak da asla işe yaramaz. İşte sevdiğinizle ciddi tartışmalara girince aklınızda tutmamız gereken 15 şey.

17 Aralık 2019, Salı 13:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

1-Partnerinizin duygularını önemseyin

Sevdiğiniz insanın da duyguları var ve siz onun gibi hissetmiyorsunuz diye onun duygularını hiçe saymanız doğru değil. Sevdiğiniz kişi size bir şeyler anlatmaya çalışıyorsa onu dinleyin. Duygularınızı kapatmanız, uzun vadede sorunlara neden olabilir.

2-Tartışmak için tartışmayın

Bazen kendimizi hiç önemli olmayan şeyler üzerinde tartışırken buluyoruz. Önemli değilse, neden zamanını boşa harcıyorsun? Savaşınızı akıllıca seçin.

3-Neden tartıştığınızı kendinize sorun

Eğer tartışma için uygun bir neden düşünemiyorsanız, neden bu konuyla takıldınız? Bazen önemli olmayan şeyleri tartışıyoruz. Neden tartışmaya başladığınızı anlayın ve başka bir şey yapmadan önce uğraşın, çünkü “neden” elle tutulur bir sebep olmayabilir.


4-Sadece tartışmayı bitirmek için partnerinizi onaylamayın

Eğer savaşmaktan bıkıp yorulursanız ve tartışmayı sonlandırma uğruna partnerinizin sözlerini onaylıyorsanız, o halde neden tartışmaya başladınız? Aslında konu üzerinde çalışın, kapatmayın ve görmezden gelmeyin.Pes ederseniz, daha önce söylediklerinizin de bir anlamı kalmaz.

5-Partnerinize şüphelenme fırsatı verin

Bazen bazı şeyler olur ve daha büyük resmi göremeyiz. Eşinize böyle bir durumdan şüphelenmesi için izin verin ve açıklamasını sağlayın. Çoğu durumda, ihtiyacımız olan budur.

6-Bazen tartışmadan uzaklaşmayı ve sonraya saklamayı tercih etmeliyiz

Bazen tartışma ciddi şekilde alevlenebilir. Bu gibi durumlarda sorunları çözmek için tartışmadan biraz uzaklaşmak, daha sonra sakin bir şekilde çözüme kavuşturmak için yeniden konuyu açmak gerekir. Bu yöntemi aklınızda tutmanın büyük faydası var.

7-Küçük düşürücü kelimeler kullanmayın

Tartışırken asla küçük düşürücü kelimeler ve lakaplar kullanmamalısınız. Oturup konuyu mantıklıca ele almalısınız. Eğer ikinizden biri kaba ve soğuk davranıyorsa, tartışma asla sonuçlanmaz.

8-Skor tutmaktan vazgeçin

Kimse skor tutmak zorunda değil. İkinizin de, tartışmaların üstesinden geldiği için mutlu olması gerekir. Bu durum, genel olarak kimin kazandığı veya kaybettiği ile ilgili değil.

9-İnsanların kendilerini savunmak zorunda bırakacak şeyler söylemeyin

Partnerinizi kötü hissettirecek ve onu küstürecek şeyler söylüyorsanız, çok yanlış bir şekilde tartışıyorsunuz. Bu durum asla olmamalı. Her şeyden önce ikinizin de kendi sesini çıkarabilmesi gerekir.

10-Geçmişe takılı kalmayın

Geçmiş geçmişte kaldı ve ikinizin de şu anda nerede olduğu ortada. Geçmişi düşünmeyi bırakın. Geçmişin şu anki durumunuzla hiçbir alakası yok. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

11-Dikkatiniz dağılmasın

Tartışmanın ne hakkında olduğunu unutmayın. Tartışmanın konusunu aklınızda tutun ve dikkatinizin başka konulara kaymasına izin vermeyin. Tabii, başka bir konuya girmek istiyor gibi görünebilirsin, ama şimdi zamanı değil.

12-Duygularını açıkla

Duygularını ifade etmekte tereddüt etmeyin. Partnerinizin de konuştuğunuz şeyler hakkında neler hissettiğinizi bilmesi gerekiyor. Kendinizi ifade etmezseniz, ne hissettiğinizi nasıl bilecek? Bizler insanız, akıl okuyucuları değil.


13-Tartışmadan önceki ruh halini düşün

Kötü bir ruh hali içinde olduğun için mi tartışıyorsun? Maalesef bunu kabul etmek istediğimizden daha sık yapıyoruz. Sadece kızgın olduğunuz için yeni bir kavga başlatıyorsanız, bununla başa çıkmanız ve özür dilemeniz gerekiyor.

14-Partnerinizin tam olarak ne söylediğinden emin olun

Partnerinizin ne anlatmak istediğini anlamıyorsanız, ondan tekrar açıklamasını isteyin. Ne söylediğini anlamaya çalışın ve sözlerine önem verin.

15-ASLA şiddete başvurmayın!

Tartışma sırasında ASLA birbirinizi itmeyin ve ASLA şiddete başvurmayın. Eğer herhangi bir tartışmada fiziksel olarak darbe aldıysanız veya şiddete maruz kaldıysanız, ilişkinizi KESİNLİKLE devam ettirmemelisiniz.

posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 7 adımda ilişkinizdeki kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun