'Sevgilim telefonumu kontrol ediyor': Kontrol delisi partnerle nasıl baş edilir?

Partnerinin mesajlarına dönmediğin zaman sana bozuluyor ve sana ulaşmak için çabalıyorsa, bu durum elbette anlaşılabilir. Fakat sana karşı tutumu aşırı hükmedici ve denetleyici bir noktadaysa, bu durum daha büyük bir problemin habercisi olabilir. Örneğin telefonunu onun yanında bırakmaya güvenmiyorsan, mesajlarına ve galerine girip kontrol ediyorsa bu bir hayli tehlikeli bir nokta. Sana güvenmeyi öğrenmeyen, kontrol delisi bir sevgilin varsa ne yapmlısın?

24 Mart 2021, Çarşamba 13:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kontrol delileri neden kontrolden çıkar?

Kontrol delileri neden kontrolden çıkar?

Kontrol sorunları genellikle yüzüstü bırakılmış ya da aldatılmış bir kişinin derinlerde yatan güvensizlik sorunundan kaynaklanır. Bu kişiler güvenlik ve güvenme eksikliği yaşadıkları için, bu sorunlarını partnerlerine de yansıtırlar. Fakat denetimci davranışların çeşitlilik gösterdiğini belirtmek lazım. Bu sorun hafif bir güvensizlik halinden kaynaklanabileceği gibi, sınır kişilik bozukluğu gibi daha ciddi bir sorundan da kaynaklanabilir.

Tehlikeli nokta neresi?

Tehlikeli nokta neresi?

Söz konusu çeşitliliğin en alt seviyesinde ise, kontrol deliliği kendisini bunaltıcı hareketlerle dışavurabilir. Bu hareketler arasında partnerinin telefonunu ya da bilgisayarını kurcalaması, sürekli nerede olduğunu öğrenmek istemesi, arkadaşların, iş arkadaşların hatta aile bireylerin hakkında şüpheli davranışlarda bulunması sayılabilir. Fakat daha ciddi seviyelerde, iş taviz boyutlarına da varabilir.

Telefonunu vermediğinde sinirlenebilirler

Telefonunu vermediğinde sinirlenebilirler

Kontrol sorunu yaşayan kişiler ilgi çekme çabasında ya da otoriter bir şekilde iletişim kurma çabasında olabilirler. Seninle her saniye iletişime geçebilme ve kişisel bilgilerini bilme hakkına sahipmiş gibi davranırlar. Soğuk davrandığında ya da telefonunu kurcalamasına izin vermediğinde de sinirlenebilirler. Kontrol deliliği kendisini öfke ile açığa çıkardığında ise durum çok daha dramatik bir hal alabilir.

Aslında başlarda hoşuna gidebilir

Aslında başlarda hoşuna gidebilir

Kontrol delisi bazı erkekler ihtiraslı olabilir ve tüm dikkatlerini partnerlerinin üzerinde yoğunlaştırabilirler. Bu durum ilk başlarda kendini iyi hissetmeni sağlayabilir. Fakat yavaş yavaş onun yardıma muhtaç ve talepkar birisi olduğunu hissetmeye başladığında, daha fazla dikkat çekmek isteyebilir ve senin üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanın yollarını arayabilirler. Bu duruma boyun eğmedin zaman işler duygusal aşağılamaya, daha kötüsü kendisine ya da sana fiziksel zarar vermeye kadar ilerleyebilir.

 Bazı şeyleri tek başına iyleştiremezsin

Bazı şeyleri tek başına iyleştiremezsin

Eğer partnerin önceki ilişkilerine kıyasla daha muhtaç birisi gibi duruyorsa, güvensizlik problemi ile başı dertte olabilir. Bu sorunun çözüm yolu ise terapiden geçiyor. Fakat her ne yaparsan yap asla sana güvenmiyorsa, durum daha derin de olabilir. Bu, senin tek başına iyileştirebileceğin bir durum asla değil.

Ona boyun eğme

Ona boyun eğme

Eğer partnerin tam bir kontrol delisi ise, taleplerine boyun eğme. Telefonunu ya da bilgisayarını kurcalamasına müsaade etme. Aynısını ailenle ya da arkadaşlarınla görüşmene karışıyorsa da yap. Doğru olmadığına inandığın hiçbir şeyi yapma.

İki seçenek var

İki seçenek var

Bu davranışlarının arkasında güvensizlik sorununun yattığına inanıyorsan, bunun senin hatan olmadığını bil ve onu terapiye yönlendir. Eğer terapiyi kabul ederse, işlerin iyi yolda ilerleyebileceğini düşünebilirsin. Terapi fikrine karşı çıkması durumunda ise durumu enine boyuna değerlendirmeli ve hayatına bu sorunla devam edip edemeyeceğine karar vermelisin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Birkaç tüyo: Sevgiliyle sağlıklı yaşam rutini ilişkiyi nasıl etkiler?