Sevgilisinden ayrıldı, kilo verip bambaşka biri oldu

Manchester'da yaşayan bir çocuk annesi Fiona Hornby, kilosu nedeniyle sevgilisinin alay konusu oluyordu. Ayrılmaya kara verdikten sonra kilo verme maratonuna giren Fiona, yaklaşık 45 kilo vererek bambaşka birine dönüştü. Fiona, kilo verme mücadelesi sırasında hiç spor salonuna gitmedi ve yalnızca aralıklı oruç diyeti uyguladı.

22 Mart 2020, Pazar 12:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bir çocuk annesi Fiona Hornby, erkek arkadaşının fazla kilolarıyla acımasızca alay etmesine daha fazla dayanamadı. Ayrılık kararı alan Fiona, daha sonra eski erkek arkadaşının ve yakınlarının sosyal medyada kilosuyla alay ettiğini gördü. Bunun üzerine hızla kilo verme kararı aldı.

Hayattaki en büyük motivasyonunun 2 yaşındaki oğluyla ilgilenmek olduğunu belirten Fiona, eğer kilolarının önünü alamazsa oğluyla bir daha oynayamayacak hale geleceğini düşündü ve bu onu daha çok endişelendirdi.

45 kilo verdi

45 kilo verdi

"Oğlum şimdi 2 yaşında. Etrafta koşturmayı çok seviyor. Aynı kiloda kalsaydım ona ayak uyduracak enerjiye sahip olmayacağımı düşünüyordum" diyor Fiona.

Fiona, kilo verme maratonu sırasında sadece yüzünün fotoğrafını çekti ve vücudunu nedeyse kimseye göstermedi.

"Ondan ayrıldığımda şimdi size gününüzü göstereceğim diye düşündüm. Ama dürüst olmak gerekirse, kendime ve diğer herkese bunu yapabileceğimi kanıtlamak istedim" diyen Fiona, aralıklı oruç diyeti uygulayarak kilo verdiğini belirtiyor.

Egzersiz yapmadı

Egzersiz yapmadı

Fiona son bir yılda yaklaşık 45 kilo vermesini sağlayan diyet sistemini şöyle açıklıyor:

Başladığımdan beri muhtemelen 4 kez egzersiz yaptım. Özel bir egzersiz yapmadım ya da spor salonuna gitmedim. Aralıklı oruç diyeti hakkında araştırma yaptım. O zamanlar Günde 1 Öğün diyetine (One Meal A Day) dair bir beslenme planı buldum ve onu aralıklı oruç diyetiyle birleştirdim. Telefonlarda bu diyeti yapmanızı sağlayacak çok uygulama var. Gerçekten yardımcı oluyorlar. Başlangıçta çok hızlı kilo veriyordum ancak sonradan bu hız düştü. Sanırım şimdi daha fazla egzersiz yapmam gerekecek. Kilo verdiğim için kollarım ve bacaklarımda sarkmalar oluştu. Beni gerçekten rahatsız ettiğini sanıyordum ama sadece başardıklarımı hatırlatıyor ve asla başladığım yere geri dönmeme izin vermiyor.

Aralıklı oruç diyeti nedir?

Aralıklı oruç diyeti nedir?

İF diyeti bilinen oruç tutma kurallarından farklı bir sistem ve çeşitleri var.

  • 8/16 metodu, örneğin her gün sabah 09:00 dan 17:00 ye kadar olan zaman diliminde beslenebilir, geriye kalan vakitlerde su, bitki çayı ve sade kahve dışında başka besin alımı yapamazsınız. Yani 8 saatlik bir beslenme ardından 16 saatlik aç kalma durumudur. Alabama Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre 8/16 metodunun başlangıç vaktini günün erken saatlerinde başlamak geç başlayanlara göre, iştahı ve insülin seviyesini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşmışlardır.
  • Ye-Dur-Ye metodu, haftada 2 gün 24 saatlik oruç tutma durumu gibidir. Yani akşam yemeğinden ertesi günkü akşam yemeğine kadar su, bitki çayı ve kahve dışında besin alımı olmama durumudur. Diğer günler normal beslenmeye devam edilir.

  • 5:2 metodu, haftada 5 gün normal beslenmeyi diğer iki gün 500-600 kalorilik beslenme uygulamayı gerektirir. Bu durumda kalori kısıtlaması belki de aralıklı oruç metodundan daha çok kilo kaybına yardım sağlıyor olabilir. 2015 yılında yapılan bir araştırmayla bu teori destekleniyor.

Oruç olmayan zaman dilimlerinde beslenmeyi hafif tutmak gerekli. Fazla abartılırsa diyetten beklenen sonuç alınamaz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Battaniyeseverler dikkat: Soğuk havada vücut daha fazla kalori yakıyor