Şevval Sam, derste tespih çeker kabadayı gibi davranırdı

Şarkıcı-oyuncu Şevval Sam'ı gelin hep birlikte daha yakından tanıyalım...

21 Şubat 2019, Perşembe 14:16 Son Güncelleme:
A A

Şevval Sam 11 Kasım 1973'te İstanbul'da doğar. Annesi adını Deniz Gezmiş'ten dolayı Deniz koymak ister. Sonra bir adam gelip ''Bu çocuğun adı Şevval (Hicri takvime göre yılın 10'uncu ayı) olsun'' der. Adını 'Şevval' koyarlar.

Annesi şarkıcı Leman Sam ile babası müzisyen Selim Sam, Şevval 6, ablası Şehnaz 8 yaşındayken ayrılır. 30 dilde şarkı söyleyen, turistik mekanlarda sahneye çıkan Selim Sam tekrar evlenir. Şevval ve Şehnaz, anneleri Leman Sam'la hayata devam eder. Farklı yapıdaki iki kardeş sürekli kavga eder. Leman Sam ve kızları önceleri maddi manevi sıkıntı çeker.

Büyük bir hayat mücadelesine girerler. O dönemde, 'Şarkıcının kızı' tanımlaması vardır ve negatif anlamda kullanılmaktadır. Şevval Sam'ın da hemen her gün okulda bir olayı vardır. Bir röportajında; işi kabadayılığa kadar vardırdığını, derste tespih çekmekten disiplin kuruluna verildiğini anlatır. Müdür, ''Neden tespih çekiyorsun?'' diye sorunca ''Elim uyuşuyor, doktor tespih çekmemi söyledi'' yalanını uydurur...

''Normalde yalancı denebilecek bir çocuktum. 'Altı dil konuşuyorum' derdim. 'Fransızca konuş' derlerdi, uydururdum. 'Miami'ye gittik, palmiyeler vardı' diye gitmediğim tatilleri anlatırdım. Paso uydururdum yani'' diye anlatıyor...

İlk ve orta okulu Etiler'deki Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu'nda okuyan Şevval Sam, Zincirlikuyu Yapı Meslek Lisesi restorasyan bölümünü bitirir. Sonra da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde okur.

Annesi Leman Sam'ın şarkıcı olması, müzikle içiçe büyümesine yol açar. Ama Şevval Sam'ı ilk 1993- 1998 yıllarında televizyon dizisi 'Süper Baba'daki rolüyle tanırız. Bir süre oyunculuk yapar ama müzikten geri kalmaz.

2006'da 'Sek' adlı ablümü çıkarır. 2007'de 'İstanbul's Secrets' adlı ikinci albümü piyasadadır. Albümde modern etnik ritmli müziklere sesiyle eşlik eden Şevval Sam, kansere yenik düşen Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu'nun, 'Ben Seni Sevduğumi' türküsünü hip hop tarzı söyler. Büyük beğeni kazanır. Herkes onu Karadenizli zanneder, o ise ''Ben Anadoluluyum'' der.

Şevval Sam 14 yaşında fanatik bir Beşiktaşlı olarak okul gazetesi için 'Sarı Fırtına’ lakaplı futbolcu Metin Tekin'le röportaja gider. Metin, Şevval'in sorusu üzerine, evlenmeyi düşünmediğini söyler. Şevval onu yemeğe davet eder. Metin, ''Büyü de öyle gidelim'' der. Üç sene sonra flört başlar, 1993'te evlenirler.

Şevval Sam hamileliği de farklı yaşadığını anlatır bir röportajında: ''Hamile muamelesi yapılmasını istemediğim için karnımdaki bebeği, dört ay ailelerden bile sakladık. Metin dayanamayıp mutlu haberi vermiş. Özel bir durumum olmasını istemedim. Bu hayatımın her döneminde var.''

1997’de Tarık Emir dünyaya gelir. Bu evlilik uzun sürmez. Metin Tekin tekrar evlenir.

Şevval Sam şöhreti de şöyle yaşadığını söylüyor: ''19 yaşından beri göz önündeyim. Evlilik, oyunculuk, müzik, hatalar, başarılar; her şeyi insanların gözü önünde yaşadım. Çocuktum, hâlâ da büyüyorum. Sokağa çıkınca kendimi kocaman bir mahallede gibi hissediyorum. Herkesle konuşuyor, selamlaşıyorum...''

Sıradaki haber yükleniyor...