Seyfülislam Kaddafi de yakalandı

Seyfülislam Kaddafi de yakalandı

Libya Ulusal Geçiş Konseyi, Muammer Kaddafi'nin firari oğlu Seyfülislam'ın yakalandığını açıkladı

19 Kasım 2011, Cumartesi 13:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Libya’nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi’nin oğullarından Seyfülislam Kaddafi’nin yakalandığı bildirildi. Libya Ulusal Geçiş Konseyi yetkililerinin verdiği bilgiye göre Sefülislam Kadafi, ülkenin güneyindeki Sebha bölgesinde yakalandı.

Uluslararası Af Örgütü, Libya Ulusal Geçiş Konseyi’ne, Seyfülislam Kaddafi’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Merkezi Londra’da bulunan örgütün bildirisinde, suçlarından dolayı adil bir davayla yargılanması için Seyfülislam’ın UCM’ye teslim edilmesi çağrısında bulunuldu.

Bildiride, öldürülen Muammer ve Mutassım Kaddafi hatırlatılarak, Seyfülislam’ın sonunun da aynı şekilde olmasını engellemek için Ulusal Geçiş
Konseyi’nin sorumluluğunu yerine getirmesi talebinde bulunuldu.

UCM TEYİT ETTİ

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savcıları, Libya Adalet Bakanlığı yetkililerinin Seyfülislam’ın tutuklandığını teyit ettiklerini bildirdi.

UCM savcılık ofisi sözcüsü Florence Olara, "Libya Adalet Bakanlığı ile Seyfülislam Kaddafi’nin hukuka uygun tutuklanması konusunda koordine halindeyiz" dedi.

UCM, Ağustos ayında yanlış gizli bilgilere dayanarak Seyfülislam’ın yakalandığını duyurmuştu.

Hollanda’nın Lahey kentindeki UCM, 20 Ekim’de muhaliflerce yakalandıktan sonra öldürülen Muammer Kaddafi’nin yanı sıra Seyfülislam Kaddafi ve eski istihbarat şefi Abdullah Essenusi hakkında insanlığa karşı suç işledikleri gerekçesiyle Temmuz ayında tutuklama emri çıkarmıştı.

İLK FOTOĞRAFI YAYINLANDI

Bu arada Libya el Ahrar televizyonunda, Seyfülislam Kaddafi’nin yakalandıktan sonraki ilk fotoğrafı olduğu belirtilen bir fotoğraf yayınladı.

Fotoğrafta Seyfülislam’ın bacaklarında bir battaniye ile bir divana uzandığı ve üç parmağının sarılı olduğu görülüyor.

 


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hediye bilete piyango vurunca