Seyrantepe TOKİ'ye kaldı

Galatasaray'ın yeni stadı, Ali Sami Yen arazisi karşılığında yapılmayacak, parasını devlet ödeyecek

28 Ağustos 2009, Cuma 10:47
A A

İHALE YÖNTEMİ DEĞİŞTİ

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Seyrantepe’de kurulacak olan spor kompleksinin yapımı için çıktığı dördüncü ihaleyi de iptal etti. İhale komisyonu, son ihalede de tekliflerin beklenenin altında kaldığını belirtti. Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı yöntemi ile çıktığı ihalede yeterli teklifi bulamayan TOKİ, çareyi yöntemini değiştirip, inşaatın kalan yüzde 76’lık bölümününü hakediş ödemesi şeklinde ihale etme kararında buldu.

YENİ TEKLİFLER GÖRÜŞÜLDÜ

İhale komisyonu, dün dördüncü ihaleye teklif veren Aşçıoğlu ve AFA Prefabrik’in revize tekliflerini görüştü. Aşçıoğlu ve ortakları, 1 milyar lira satış gelirinden TOKİ’ye verilecek payı 70 milyon liradan 147.5 milyona çıkardı, 1 milyarı aşan kısım için de idareye yüzde 1 yerine yüzde 3 pay teklif etti. AFA ise 865 milyon liralık satış geliri hedefi içinde idare payını 112 milyon liradan 127 milyona çıkardı, yüzde 1’lik payı değiştirmedi.

1 YILDA TAMAMLANACAK

TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel, TOKİ’nin en kısa sürede Seyrantepe Spor Kompleksi yapım işini, normal ihale prosedürlerini izleyerek ihale edeceğini, yani stadın yapımını TOKİ’nin üstleneceğini açıkladı. Karabel, TOKİ’nin açılır kapanır tavan dahil stadyumu bir yılda tamamlamayı öngördüğünü bildirdi. Karabel, bundan sonraki aşamada Ali Sami Yen arazisinin ayrı bir proje olarak değerlendirileceğini kaydetti.

KAMU KAYNAĞI HARCANACAK

Karabel, Seyrantepe’nin yapımının TOKİ’ye ne kadara mal olacağı sorusu üzerine şöyle konuştu: “Ali Sami Yen arazisine proje yapacak firma, arazi karşılığında Seyrantepe’yi inşa edecek, ayrıca bize projesinden gelir payı vereceki. Böylece kamudan para çıkmayacaktı. Şimdi Seyrantepe için ihaleye çıkıp, kazanan firmaya biz para ödeyeceğiz. Ama Ali Sami Yen’i iyi şartlarda satıp Seyrantepe’ye aktaracağımız kaynağı en aza indirebiliriz.”

KOLTUK BAŞINA 2 BİN EURO

Karabel, Seyrantepe Spor Kompleksi’nin ortalama maliyeti üzerine bir tahmin de yürüterek, “Dünya standartlarını dikkate aldığımızda, açılır kapanır tavanlı 52 bin koltuklu, olimpik nitelikteki bir stadyumun koltuk başına maliyeti 2 bin euro ama ihalede bu bedelin aşağıya düşürülmesi mümkün” dedi. Karabel, “Bu stadyumun maliyeti 104 milyon euro dersek yanlış olur mu?” sorusuna, “Böyle bir ifade Ahmet Karabel şimdilik doğru olmaz” yanıtını verdi.

ADNAN POLAT: DUALARIM KABUL OLDU

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, TOKİ’nin ihaleyi iptal etmesi üzerine, “Dualarım kabul oldu” açıklamasında bulundu. Polat iki ay önce TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile biraraya geldiğini, kendisinin, ‘Bu işin arkasında Başbakan Tayyip Erdoğan var. Bu stadın yapımı bir yüklenici firmaya verilmese bile tarafımızdan yapılacak’ sözünü aldığını söyledi.

Adnan Polat, “Şükürler olsun ki Seyrantepe devlet güvencesi altında inşa edilecek ve gelecek yıl bu aylarda biz de orada yeni futbol sezonuna merhaba diyeceğiz” dedi. Polat ile birlikte Estonya’da bulunan yöneticilerden Murat Yalçındağ, Haldun Üstünel ve Genel Koordinatör Adnan Sezgin de stadın TOKİ tarafından yapılmasından memnuniyet duyacaklarını bildirdi.

AŞÇIOĞLU: TEKLİFİMİZ İYİYDİ

Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesine katılan firmalardan Aşçıoğlu İnşaat’ın Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, ihalenin iptalinin Toplu Konut İdaresi’nin takdiri olduğunu belirterek, “Saygı duymaktan öte yapabileceğimiz bir şey yok. Çok iyi bir teklif verdiğimize inanıyorum” dedi. Aşçıoğlu, ihalede son olarak 147 milyon 500 bin lira teklifte bulunduklarını, bunun en yakın rakiplerinin teklifinin 20 milyon lira üzerinde olduğunu belirterek, “O an ihaleyi kazandığımızı düşündük” dedi.

SEYRANTEPE'NİN SEYİR DEFTERİ

* İlk ihale 19 Temmuz 2007’de yapıldı. 5 firma katıldı. Rekabet oluşmadığı diye iptal edildi.

* 27 Ağustos 2007’de düzenlenen ikinci ihaleyi Talu-Alke kazandı.

* İnşaata başlayan Talu-Alke, finansman sıkıntısına düştü. Dhabi Group ve Zarooni’yi de ortak aldı ancak sorunu çözemedi.

* TOKİ, 2 Temmuz’da ihaleyi iptal etti.

* 27 Temmuz’da üçüncü ihale yapıldı. Siyah Kalem’den gelen tek teklifi düşük bulundu.

* 21 Ağustos’ta dördüncü ihale oldu. Üç teklif geldi. Dün yapılan müzakerelerde iki teklif sahibi, tekliflerinde iyileştirmeler yaptı. Yeterli bulmayan TOKİ, işi kendisinin yapacağını açıkladı.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.