Sıcağın neden olduğu 7 cilt problemi ve çözümleri

Hava sıcaklığının cilt bakımıyla ilgili temel problem olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Soğukta cilt kuruluğu artarken, yaz aylarında isilik ve güneş lekeleri gibi sorunlar artış gösteriyor. Eğer yaz aylarında cilt problemlerinize sürekli yenileri ekleniyorsa, öncelikle bunların geçici olduğunu kendinize sık sık hatırlatın ve rahatlayın. Aksi takdirde yaşadığınız stres de akne oluşumunu tetikleyebilir. Yaz aylarında ortaya çıkan cilt problemleri ve çözümleri!

13 Ağustos 2020, Perşembe 09:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Güneş yanıkları

1. Güneş yanıkları

Güneş yanığı genellikle güneşli bir günün ardından korunmasız ciltte görülür. Onlardan kaçınmak için vücudunuzu bir kıyafetle ve başınızı bir şapka ile örtün. Yeterince su içmeyi ihmal etmeyin. Eğer yanmışsanız aloe vera veya mentollü bir krem uygulayın. Soğuk kompres uygulayın. Yanmış alan çok büyük veya ağrılı ise, doktorunuza başvurun.

2. Mantar

2. Mantar

Islak mayo ve terliksiz dolaşmak mantar hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Deniz veya havuzdan çıktıktan sonra özellikle vücuttaki kıvrım yerlerinin iyice kurulanmaması ciddi mantar hastalıklarına yol açabiliyor. Açık havuzlarda ve plajlardaki zeminlerden de mantar barınabiliyor. Mantar hastalıklarından korunmak için; vücuttaki ayak parmak araları, kasık bölgesi ve kadınlarda meme altları gibi kıvrımlı bölgeler çok iyi kurulanmalı. Sudan çıktıktan sonra ıslak mayo kurusuyla değiştirilmeli. Havuz kenarlarındaki ıslak zeminlerde ve plajda yürürken mutlaka terlik giyilmeli. 

3. Jilet tahrişi

3. Jilet tahrişi

Özellikle bikini ve koltuk altı gibi hassas bölgeler tıraş edildikten sonra kızarabilir. Kızarıklığı, şişliği ve kaşıntıyı azaltmak için birkaç damla lavanta yağı alın, tıraş sonrası losyonunuzla karıştırın ve hasarlı bölgeye uygulayın. Alternatif olarak, birkaç çileği püre haline getirin ve kremle karıştırın. Etkilenen bölgeye kısa bir süre uygulayın ve ılık su ile yıkayın.

4. Terleme ve koku problemi

4. Terleme ve koku problemi

Terleme ve ayaklarınızın-koltuk altlarınızın hoş olmayan kokusu yaz mevsimini mahvedebilir. Bunu önlemek için pamuklu doğal malzemelerden yapılmış çorap ve kıyafet giymek gerekir. Kıyafetlerinizi günlük olarak değiştirin ve düzenli olarak duş alın. Terlemeyi önlemek içinse kahve yerine yeşil çay tüketin. Deodorant kullanmayı ihmal etmeyin.


5. Cilt lekeleri

5. Cilt lekeleri

Terlemenin neden olduğu kötü kokuyu ortadan kaldırmak için kullanılan deodorant ve parfüm gibi spreyler, güneşe çıkmadan hemen önce kullanılırsa lekelenmeye neden oluyor. Bu nedenle deodorant ve parfüm sıkılan bölgeler güneşe maruz bırakılmamalı.

6. Kuru cilt problemi

6. Kuru cilt problemi

Sıcak havanın da etkisiyle kuruyan cilt, kaşınmaya, çatlaklara, erken kırışıklıklara ve renk değişikliklerine neden olabilir. Kuru ciltten kaçınmak için sabun yerine nemlendirici içeren jeller kullanın. Nemlendirici kremleri yaşınıza göre olanını kullanın. Güneş koruyucu uygulamayı, güneş gözlüğü takmayı ve sigarayı bırakmayı unutmayın.

7. Uyluk tahrişi

7. Uyluk tahrişi

Çoğunlukla şort ya da mini etek giymekten dolayı oluşabilen uyluk bölgesindeki tahrişi C, E ve salatalık özü içeren kremlerle geçirebilirsiniz. Günlük olarak ılık duş alın ve vücudunuzdaki sabunu iyice yıkayın. Tahriş olmuş bölgeye buz uygulamayın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aktif karbon nedir? Aktif karbonun faydaları