Sıcak yaz aylarında su dostu besinlerle zinde kalmanın 9 yolu

Yaz; güneş, deniz, kum kadar, susuzluk, halsizlik, beslenme sorunları ve klasik yaz hastalıklarını da beraberinde getiriyor. Su ve sudan zengin gıdalarla beslenme, yakıcı güneş ışınlarını hissetmeye başladığımız şu günlerde hayati öneme sahip. Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr İsmet Tamer göre yazın keyfini sağlıklı bir şekilde çıkarabilmek için yapmamız gerekenleri sıralıyor...

27 Mayıs 2019, Pazartesi 12:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar
7) AKŞAMCI DOSTLARINIZ IZGARALAR, HAŞLAMALAR OLSUN

7) AKŞAMCI DOSTLARINIZ IZGARALAR, HAŞLAMALAR OLSUN

Sıcaklar iştahımızı da olumsuz yönde etkileyebilir; gün boyu yemek yiyemeyebilir ve akşam yemeklerine aşırı yüklenebiliriz. Hele ki akşamlarımıza büyük sofralar ve eş dost eşlik ediyorsa... Böyle zamanlarda farkına varmadan midemizi doldurabilir, alkolün dozunu kaçırabilir, kalp-damar ve sindirim sistemimizi ciddi sıkıntıya sokabiliriz. Yapmamız gereken basittir; ana yemekte et, tavuk, balık ya da kuru baklagilleri tercih etmek, yanında bolca yeşillik içeren sebzeleri tüketmek -zeytinyağlı Akdeniz yemekleri iyi bir seçim olabilir- ve yemekten sonra hafif bir yürüyüşle sindirim sistemimize yardımcı olmak... Böylece doygunluk hissimiz artar, aşırı yemekten kurtulabiliriz. Yemeği yavaş yiyip uzun çiğnediğimizde de miktarı kontrol edebilir, lezzet keyfini arttırabiliriz. 

8) BAĞIRSAK FLORASI İÇİN MUTLAKA YOĞURT

8) BAĞIRSAK FLORASI İÇİN MUTLAKA YOĞURT

 

Bir domates veya salatalık kadar olmasa da yüksek oranda su içeren yoğurt da yaz sofralarında önemli bir yere sahiptir. Üstelik kabak gibi sebzelerle de mükemmel uyum sağlar. Lezzeti bir yana, mineral içeriği ve probiyotik bir gıda olması sayesinde ishallerin arttığı yaz aylarında vücudumuzun genel sağlığına önemli faydaları vardır.

 

9) HALSİZSENİZ MADEN SUYU VE SEBZE MEYVE TÜKETİN

9) HALSİZSENİZ MADEN SUYU VE SEBZE MEYVE TÜKETİN

Terleme ile vücudumuz sodyum ve klor gibi bazı elektrolitleri kaybeder. Sıcaklarda aşırı terlemeyle kaybedilen sıvının yanı sıra bu mineral ve elektrolitleri de yerine geri koymamız gerekir, aksi halde yeterince su içsek bile halsiz ve yorgun hissetmeye devam ederiz. Bunun için de doktorunuz aksini belirtmediği sürece, her gün 2 bardak maden suyu içine bir dilim limon atıp serin serin içmek; yemeklerde ve ara öğünlerde mineral deposu olan yeşil yapraklı taze sebze ve meyvelerden tüketmek sağlıklıdır.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Vücut tipinize göre kilo verme yolları