Şifa deposu şalgam suyunun faydası öyle çok ki!

İçerdiği sayısız vitamin ve mineralle insan sağlığına saĞladığı sayısız faydasıyla şalgam sofralarımızdan eksik olmaması gereken bir besin. Şalgam suyu ise şalgamı tüketmenin en pratik ve lezzetli yolu...

25 Nisan 2019, Perşembe 08:30 Son Güncelleme:
A A
KATKI MADDESİ İÇERMİYOR

KATKI MADDESİ İÇERMİYOR

Şalgam kökleri sebze olarak yenilebilen turpgillerden bir bitkidir.100 gr şalgam içerisinde; 23 kalori,0.2gr yağ, 24mg fosfor, 35mg kalsiyum, 188mg magnezyum, yanında B1,B2,B3 ve C vitaminleri ihtiva eder. Havuç İSE, maydanozgiller familyasından etli kökleri için yetiştirilen bir bitki olup A,B,C,D ve E vitaminleri yönünden zengindir. Adana ve Mersin yöresinde bu iki mucize sebzenin bulgur ile fermente edilmesi suretiyle hazırlanan şalgam suyu tamamen organik bir karışım olup, hiçbir kimyasal katkı içermez.

ÇOCUKLAR GÖNÜL RAHATLIĞIYLA İÇEBİLİR

ÇOCUKLAR GÖNÜL RAHATLIĞIYLA İÇEBİLİR

Vücuttan toksinleri atmaya yarayan ve kansızlık için ideal bir ilaç olan şalgamın yaprakları da kökü gibi kalsiyum, demir, bakır ve iyot içeriyor. Çocuklarının gazlı içecekler içmesi konusunda endişe duyan aileler, bitkisel bazlı bu içeceği onların günlük demir, bakır ihtiyaçlarının karşılanması açısından da oldukça önemsiyorlar. Anti-enfeksiyon olarak bilinen bu doğal içecek, annelerin grip mikrobuna maruz kalmış çocuklarına gönül rahatlığıyla içirebilecekleri ender ürünlerden.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR!

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR!

Bağışıklık sisteminin hücreleri görevlerini yerine getirebilmek için C vitaminine ihtiyaç duyuyor. Enfeksiyon ve stres anlarında plazmada C vitamini konsantrasyonu hızla düşmeye başlıyor. 


Yapılan çalışmalar; solunum yolu enfeksiyonu belirtilerinin azalması ve hastalık süresinin kısa sürmesinde yeteri kadar C vitamini alımının önemine işaret ediyor. Kırmızı pancar içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. 

BİLİŞSEL FONKSİYONLARI İYİLEŞTİRİYOR!

BİLİŞSEL FONKSİYONLARI İYİLEŞTİRİYOR!

İlerleyen yaşla beyne giden kan akışı yavaşladığından bilişsel fonksiyonlar giderek azalıyor. Beyin hücrelerinin kanlanmasındaki azalma bunama ve Alzheimer ile ilişkilendiriliyor. Vücudumuzda nitrik oksit miktarındaki azalma beyne giden kan akışını ve beyindeki hücresel iletişimi bozabildiğinden, bu durum kronikleşirse beyin hasarı ve bilişsel fonksiyonlarda bozulmaya neden oluyor. 


Kırmızı pancar içeriğindeki nitratın vücutta nitrik okside dönüşmesi sayesinde beynin kanlanması ve bilişsel fonksiyonların en elverişli şekilde yürütülmesinde önemli rol oynuyor. 

KABIZLIĞA BİRE BİR!

KABIZLIĞA BİRE BİR!

İlaç kullanımının “bağırsak tembelliği”ne yol açtığı hastalıklarda, lifli gıdalar ve sıvı tüketimi öneriliyor. İçindeki bol lif sebebiyle şalgam ve şalgam suyu hem doğallığı hem de asırlardır bu özelliği ile bilinen ve tüketilen bir ürün olması sebebiyle en doğru çözümlerden. Beslenme uzmanları da özellikle B Grubu vitaminleri içermesi sebebiyle stresin de düşmanı olan şalgam suyunun, bu konuda da çok faydalı olduğunu belirtiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bitkisel beslenmek ne kadar yararlı? Bitki bazlı hamburger sağlıklı mı?