Şifa dolu karanfil yağının faydaları

Karanfil kokusuyla olduğu kadar sayısız faydalarıyla da çok etkili bir bitki. Yağı da çıkarılan ve türlü sorun için kullanılan karanfile gelin biraz daha yakından bakalım...

10 Ekim 2018, Çarşamba 15:01 Son Güncelleme:
A A

Karanfil yağının faydaları, kan dolaşımını iyileştirmekten, inflamasyona, akne oluşumuna ve diş eti rahatsızlıklarını gidermeye kadar geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Karanfil yağının en çok bilinen faydası diş ağrısına ve diş eti hastalıklarına iyi gelmesidir. Karanfil yağının faydaları hakkında yeterince bilgi sahibi değilim diyorsanız, sizler için araştırdığımız bilgilere göz atabilirsiniz. İşte karanfil yağının faydaları…

Cilt sağlığı ve akne

Cilt sağlığı ve akne

Akneyi ortadan kaldırmak için doğal bir çare olarak, 3 damla karanfil yağını alın ve 2 tatlı kaşığı ham bal ile karıştırın. Bu karışımı yüzünüzde bekleterek sonrasında ılık su ile durulayın.

Balın ve karanfilin antioksidan etkisi sivilcelerinizi hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Güçlü antioksidan özellikleri barındırmaktadır

Güçlü antioksidan özellikleri barındırmaktadır

Antioksidanlar, hücre ölümü ve kanser de dahil olmak üzere serbest radikallerin neden olduğu hasarı tersine çeviren moleküllerdir. Araştırmalar, antioksidanların yaşlanma dejenerasyonunu yavaşlattığını ve vücudu kötü bakteri ve virüslere karşı koruduğunu göstermiştir.

Yüksek antioksidan seviyesi ve öjenol seviyeleri nedeniyle karanfil ayrıca “koruyucu” madde olarak bilinmektedir.

Sindirime ve ülsere yardımcı

Sindirime ve ülsere yardımcı

Geleneksel karanfil yağı kullanımları arasında hazımsızlığı iyileştirme, kabızlığı önleme, ülsere iyi gelme gibi seçenekler yer almaktadır.

2011'de yayınlanan çeşitli hayvan modellerini kullanan bir çalışma, karanfil yağının hem gastro-koruyucu hem de anti-ülser özelliklerine sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Karanfil yağının dişe etkileri

Karanfil yağının dişe etkileri

Karanfil yağı içerisinde ojenol madde bulundurmaktadır. Ojenol madde doğal anestezik ve antibakteriyeldir. Karanfil yağı ağız ve diş eti iltihabını azaltmaya yardımcı olur. 

Karanfil yağı diş için nasıl kullanılır?

Karanfil yağı diş için nasıl kullanılır?•   İlk olarak top şekline getirilmiş pamuğu alın ve karanfil yağının içerisine daldırın.

•   Ağrının olduğu bölgeye karanfil yağı olan pamuğu batırın ve bir süre bekletin.

•   Karanfil yağınız yoksa , tam bir karanfil kullanabilirsiniz . Karanfil etkilenen bölgeye yerleştirin ve ağrı gelene kadar orada bırakın.

•   Karanfil yağının etkisi çok güçlü ise, seyreltmek için zeytinyağı kullanın .


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.